Kyselica porušil zákon, ale rovnako aj istá novinárka, píše Bránik

Radovan Bránik (Zdroj: Facebook)

V kauze štátneho tajomníka ministerstva vnútra Lukáša Kyselicu došlo k viacerým porušeniam zákona, píše bezpečnostný analytik a bloger Radovan Bránik. Poukazuje na to, že Kyselica ako člen Vojenskej spravodajskej služby nemohol kandidovať za politické hnutie, zatiaľ čo novinárka, ktorá priniesla informáciu o jeho pôsobení vo VSS, porušila zákon o ochrane o ochrane utajovaných skutočností.

Lukáš Kyselica, štátny tajomník ministerstva vnútra, porušil zákon, keď ako člen Vojenského spravodajstva (VSS) kandidoval do parlamentu, hovorí bezpečnostný analytik Radovan Bránik. V príspevku na sociálnej sieti popisuje jeho nezákonné konanie, avšak podotýka, že nebol jediný, kto v tejto kauze porušil zákon.

„Vojenské spravodajstvo sa riadi – presnejšie malo by sa riadiť – zákonom Národnej rady Slovenskej republiky o Vojenskom spravodajstve číslo 198/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov. Ten zákon pomerne zreteľne popisuje úlohy a ciele samotnej služby,“ píše Bránik a podotýka, že sa sústredí najmä na druhú hlavu.

Tá hovorí o tom, že úlohy VSS plnia príslušníci vykonávajúci štátnu službu v Ozbrojených silách Slovenskej republiky. Teda ide o profesionálnych vojakov, ktorí podľa zákona nesmú byť členmi politickej strany alebo hnutia.

Takže poďme na to konečne pekne po poriadku, hoci to bude odporne dlhé.Vojenské spravodajstvo sa riadi – presnejšie…

Posted by Radovan Bránik on Monday, July 27, 2020

Kyselica porušil zákon

„Pokiaľ je pravda, čo bolo zverejnené Monikou Tódovou – a pri jej nadštandardných vzťahoch s viacerými dôstojníkmi policie a tajných služieb nie je veľa dôvodov jej neveriť – tak sa príslušník Vojenského spravodajstva Lukáš Kyselica dopustil porušenia zákona už v okamihu, keď sa aktívne zapojil do kampane politického hnutia OĽANO…,“ vysvetľuje analytik.

Je podľa neho irelevantné, či dokázal alebo nedokázal ostať Kyselica nestranný počas kampane, zákon totiž hovorí, že osoba v štátnej službe musí konať tak, aby ani len nevzbudzovala pochybnosti o svojej nestrannosti. To sa o kandidatúre za politické hnutie nedá povedať.

„Každopádne, aktívny spravodajský dôstojník vojenskej tajnej služby v utajení na kandidátke politického hnutia je – či skôr mal by byť – absolútnym tabu. Bodka,“ podotýka Bránik. Celá kauza má však podľa neho aj druhú stranu.

Ďalšie porušenie zákona

Príslušnosť osoby k VSS je však utajovanou skutočnosťou a vynesenie takejto informácie na verejnosť je hrubé porušenie zákona. Podobne pravidlo platí aj pre osoby, ktoré boli s touto skutočnosťou nejako oboznámené – napríklad pre novinárov.

„Ani novinár, či novinárka nie sú osobami, ktoré by s utajenými skutočnosťami smeli nakladať voľne zvlášť, keď nemôže byť ani reči o konaní v krajnej núdzi, či dokonca v nevedomosti: zo samotného článku je zrejmé, že autorke boli tieto skutočnosti dobre známe. Napriek tomu konala úplne odlišne a v rozpore so zákonom,“ pokračuje analytik.

Bránik pripomína slová špeciálneho prokurátora Turana, ktorý v úvode svojej záverečnej reči na tému Kočner kritizoval škodlivé konanie novinárov, ktorí nerešpektujú zákon. Tak mohlo stať, že toto vynášanie informácií mohlo narušiť vyšetrovanie, či prezradiť totožnosť utajovaného svedka.

Reťaz nezákonností

Analytik dodáva, že „vo frenetickom nadšení nad nebývalou rýchlosťou získavania informácií akosi radi zabúdame, kto ich niektorým novinárom a novinárkam poskytuje, aký je jeho motív a či náhodou nejde o konanie v príkrom rozpore so zákonom, ako na strane poskytovateľa, tak na strane prijímateľa informácie. Pretože ide. Bodka.“

Takto sa tu podľa Bránika deje reťaz nezákonností, kde príslušník VS kandiduje za politickú stranu, iný člen vynáša informácie z prostredia služby a iná osoba zase tieto informácie zverejňuje – pričom každý z nich kašle na zákon.

„Ani jeden z nich nekonal v krajnej núdzi, ani vo verejnom záujme a každý po svojom vedome porušil zákon. Nebolo to zďaleka prvýkrát, a tak možno prišiel čas v nejakej ďalšej záverečnej reči aj menovať, pán prokurátor. A prípadne začať konať z úradnej povinnosti, akokoľvek vám to na popularite nepridá. Lebo takto sa všetci pomaly vezieme do temnoty, v ktorej sa medzi “našimi ľuďmi” da stále ťažšie vyznať,“ zakončuje Bránik svoj komentár.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

50

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová. Rozhodli o tom delegáti na dnešnom sneme strany v Trenčianskych Tepliciach. Podpredsedníčke vlády a ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie odovzdalo svoj hlas 76 delegátov snemu, kým jej protikandidát..