Matovič sa zapisuje do dejín negatívne. Nechcem premiéra aktivistu, ktorý loví trofeje a fotografuje šuplíky predchodcu, vraví Baránek

Ján Baránek (Zdroj: Reprofoto TV Lux)

K vládne Igora Matoviča a aj ostatným záležitostiam súčasného politického diania sa pre portál Plus 7 dní v rozhovore vyjadril politický analytik Ján Baránek. Ako sme si u neho už zvykli, nešetril ani kritickými vyjadreniami. Premiér sa podľa neho do histórie zapisuje negatívne, ekonomická pomoc fatálne zlyháva a nie je vylúčené, že vládu povalia ešte v tomto roku.

Súčasná politická situácia si opäť vyslúžila komentár analytika agentúry na prieskumy verejnej mienky Polis Jána Baráneka. V rozhovore povedal, že pre diplomovky mali ministri uvoľniť svoje funkcie, avšak zatiaľ pokračujú v “nekultúre predchádzajúcej koalície”.

K problémom s diplomovými prácami ministrov má analytik ale viacero otázok. “Prečo nevyšli na svetlo sveta pred voľbami?” pýta sa rečnícky. Chyby vlády sa mu ale ťažko porovnávajú s predchodcami, nakoľko podľa jeho slov teraz pracujú v ťažkých časoch pandémie. 

Obsadzovanie pozícií prednostov nekritizuje

Výber riaditeľov okresných úradov sa podľa Baráneka môže zdať nedemokratický, ale podľa jeho slov by sám konal rovnako. “Ak chcem vládnuť, tak chcem vládnuť so svo­jimi ľuďmi,” vysvetlil.

Otázne je podľa neho dianie na ministerstve dopravy. “Pokiaľ viem, tak tam zostalo osadenstvo z bývalej koalície. Možno by sa mal pýtať Matovič Kollára alebo ministra prečo,” dodal.

Vláda “fatálne zlyhala”

Oblasť, ktorú možno vláde vyčítať najväčšmi, je podľa Baráneka ekonomická pomoc podnikateľom počas reštrikčných opatrení na zastavenie šírenia nového koronavírusu. “Prijali sme azda najreštriktívnejšie opatrenia proti šíreniu vírusu v Európe a súčasne máme jednu z najslabších pomocí. To mi nejako nevychádza. Ak raz niekomu autoritatívne zabránite v prevádzke, treba mu pomôcť. U nás urobili opak,” vysvetlil analytik. 

Baránek pripomenul, že doposiaľ rátame iba zdravotnícke obete koronavírusu, ale zatiaľ sme nepočuli o číslach, ktoré by vyjadrili obete reštrikcií. “Podotýkam, že aj tu je reč o obetiach na životoch,” zdôraznil. Postupy vlády poukazujú podľa analytika na jej nekompetentnosť, nepripravenosť, amaterizmus a jednostranný pohľad na vec. Vláda podľa neho “fatálne zlyhala”.

“Odsťahoval som sa z Bratislavy, žijem na juhu stredného Slovenska. Vidím, ako tu živnostníci jeden po druhom krachujú. Môj spolužiak, kamarát zo základnej školy má rakovinu pľúc a pre covid mu odložili operáciu o mesiac. Viete, čo to je odložiť pri rakovine operáciu o mesiac?! To je fatálne,” poukázal na osobné skúsenosti s opatreniami v zdravotníctve. Dodal aj osobnejší príklad o tom, ako mal problém umiestniť do nemocnice svoju manželku, onkologickú pacientku.

Ako najkompetentnejšieho z vlády označil Baránek Richarda Sulíka. Priznáva, že nie je jeho fanúšik, ale zo “zúfalstva a úbohosti, ktoré máme vo vláde” mu vychádza ako najschopnejší.

Pripravený na predčasné voľby

Analytik komentoval aj dianie okolo vznikajúcej strany Hlas a opozície. Peter Pellegrini chce byť podľa neho pripravený na predčasné voľby. Podľa Baránka sa šušká, že “je snaha o povalenie tejto koalície do konca roka”. Vysvetlil aj to, že 20 % pre Pellegriniho stranu je len potenciál. Ten však podľa analytika nikdy reálne nedosiahne. “V prieskumoch má možno deväť percent.”

Nie je podľa neho vylúčená ani spolupráca so Smerom. “Ak by to mala byť spolupráca, tak vynútená okolnosťami. Aspoň tak to vidím dnes,” dodal.

Igor Matovič sa dnes nemusí báť opozície. Z tohto uhla pohľadu má veľmi pohodlné vládnutie, myslí si Baránek. Doplnil, že sa môže báť sám seba a koaličných partnerov SaS a Za ľudí, ktorých analytik nazýva subkoalíciou.

Premiér má tiež podľa neho šancu zapísať sa do dejín, avšak zatiaľ to robí negatívne. “Nechcem mať premiéra aktivistu, ktorý loví trofeje a fotografuje šuplíky predchádzajúceho premiéra,” vysvetľuje svoj postoj k premiérovej stratégii autenticity a toho, že sa nezmenil.

— VDA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

64

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová. Rozhodli o tom delegáti na dnešnom sneme strany v Trenčianskych Tepliciach. Podpredsedníčke vlády a ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie odovzdalo svoj hlas 76 delegátov snemu, kým jej protikandidát..