Remišová vs. Kollár. Kam sa bude uberať Kiskova strana?

Zľava v popredí: Podpredseda parlamentu za stranu Za ľudí Juraj Šeliga, ministerka pre investície a regionálny rozvoj SR Veronika Remišová a poslankyňa parlamentu za stranu Za ľudí Jana Žitňanská (Zdroj: SITA)

Voľba predsedu strany Za ľudí bude udalosťou, ktorá dozaista ovplyvní ďalšie fungovanie a postavenie strany, či už v rámci preferencií voličov, alebo v koalícii. O post lídra sa uchádza Veronika Remišová a Miroslav Kollár. Svoj pohľad na to, o čo pôjde pri tejto voľbe, uverejnil komentátor na portáli Postoj.sk. Bude Za ľudí viac liberálna alebo konzervatívna? Priľne ku vládnej koalícii na čele s Igorom Matovičom alebo sa bude stavať do pozície vládneho kritika?

Na základe doterajšieho koordinovaného chovania poslancov Kollára a Šeligu si komentátor vyvodzuje závery o Šeligovom stiahnutí sa z boja o post predsedu strany. Predpokladá, že podporí svojho kolegu. Tak sa z voľby predsedu strany stáva aj akýsi boj o ďalšie smerovanie strany. Na čele s Remišovou by Za ľudí mohla byť konzervatívnejšia, zatiaľ čo s Kollárom liberálnejšia. 

Oba prúdy vedľa seba by dokázali fungovať iba pod vedením silného lídra. Taký však podľa slov komentátora v strane po odchode Andreja Kisku nie je. Tento hodnotový boj hodnotí ako zaujímavý aj tým, že Juraj Šeliga má v tomto ohľade bližšie k Remišovej, ale podporuje Kollára. Naopak, Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti, má bližšie ku Kollárovi, ale podporuje Veroniku Remišovú.

Výsledok voľby bude podľa neho zaujímavý aj tým, ako ovplyvní postoj strany Za ľudí k účasti vo vládnej koalícii. Pripomína, že Kollár je ten, kto už na začiatku nepodpísal koaličnú zmluvu, presadzuje svoju vlastnú stratégiu a v parlamente sa snaží zastúpiť voličov, ktorých hlas sa na jeho zostavení neodzrkadľuje. Voliči aj politici PS/Spolu sú však už dnes v jasnej opozícii voči vláde Igora Matoviča. 

Veronika Remišová by sa podľa komentátora, naopak, snažila udržať strane Za ľudí vo vláde postavenie, a tak úspešne spravovať jej zverené ministerstvá, čím by presvedčila voličov. Tak by strana mala prežiť a získať 5 %. Ak by sa to nepodarilo, Remišová by podľa komentátora hľadala partnerov na spoluprácu vo vládnej koalícii, preto (v súlade so svojou stratégiou) je jej úlohou udržiavať s koaličnými partnermi dobré vzťahy.

Takéto prognózy predpovedajú štiepenie v strane. Komentátor si myslí, že niektorým členom strany bude dávať väčší politický zmysel osloviť a reprezentovať liberálov a progresívcov, ako “trápiť sa ďalej s Igorom Matovičom”.

— VDA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter