Hnutie Black Lives Matter šlo vyvracať stereotypy o černochoch. Skončilo to poriadnym trapasom

Príspevok hnutia Black Lives Matter (Zdroj: Instragram)

KOMENTÁR Hnutie Black Lives Matter (BLM) zverejnilo na sociálnej sieti Instagram grafiku, ktorá má vyvracať stereotypy o černochoch ako kriminálnikoch. Pri trochu hlbšom zamyslení sa je však jasné, že takto BLM nechcene poukázalo na nadpriemernú zločinnosť Afroameričanov. Na očividný trapas hnutia vzápätí upozornili aj používatelia sociálnej sieti.

Jedným z hlavných argumentov hnutia Black Lives Matter je údajná systematická policajná brutalita, ktorá pramení z rasistického systému (najmä) v Spojených štátoch. Odporcovia tohto názoru však už dlhý čas upozorňujú na to, že časté stretnutia černochov s políciou v USA môžu byť aj dôsledkom vyššej miery kriminality tejto skupiny obyvateľov.

Na oficiálnom účte hnutia na Instagrame sa preto členovia zrejme rozhodli, že tieto argumenty „vyvrátia“. Pred niekoľkými dňami zverejnili na tejto sociálnej sieti grafiku odkazujúcu na oficiálne štatistiky FBI z roku 2018, podľa ktorých to s černochmi nemá byť zďaleka také zlé.

„Prestaňte veriť stereotypom, ktoré sa hovoria o černochoch v Amerike,“ hlása nadpis nad tabuľkou, zatiaľ čo komentár hnutia hovorí, že „čísla neklamú“. V priloženej tabuľke je zoradených 11 druhov zločinov a pri každom jednotlivé percento páchateľov podľa rasy.

Zabudli na počty obyvateľstva

Vo väčšine kategórií je percento páchateľov vyššie u belochov. To má zrejme podľa BLM ilustrovať fakt, že černosi nie sú tak štatisticky náchylní k vyššej zločinnosti, ako im dávajú niektorí za vinu. Hnutie si však asi neuvedomilo, že černochov je v USA významne menej ako belochov.

Podľa štatistík z roku 2017 bolo v populácií Spojených štátov 73 percent belochov (z toho 11,5 hispáncov) a 12,7 percent černochov (vrátane 0,4 percenta hispáncov). Ak nepočítame hispáncov, vyjde nám z toho, že černochov je v realite asi 5-krát menej ako belochov.

V celkovej populácií pritom tvoria približne len osminu obyvateľstva, napriek tomu však (podľa grafiky samotného BLM) páchajú viac ako polovicu všetkých vrážd (53,3 percenta), viac ako štvrtinu znásilnení (28,6 percent), či väčšinu krádeží (54,2 percenta).

Nevyšlo

Podobne sú černosi nadproporčne zastúpení (v rámci podielu na obyvateľstve) vo všetkých zvyšných oblastiach zločinov v danej tabuľke, ako sú krádeže áut, vlámania, podpaľačstvo, podvody, prostitúcia či užívanie drog. Najmenšie zastúpenie nájdeme v jazdení pod vplyvom (DUI), kde je černochov v priemere 14,8 percent – stále viac, ako je ich pomer v populácii.

Hnutie Black Lives Matter tak zrejme nechcene poprelo časť svojich argumentov, ako aj dodalo fakty svojim odporcom. To si všimlo aj množstvo ľudí na spomínanej sociálnej sieti, ktorí sa v komentároch hnutiu buď vysmiali, alebo žiadali, aby danú grafiku radšej zmazali.

„Mali by ste to zmazať,“ komentoval grafiku jeden zo sledovateľov ich instagramového účtu. Iný človek zase poukázal na to, že v rámci percent belošskej kriminality sú zahrnutí aj spomínaní hispánci, čo ešte trochu skresľuje počty zločinov u belochov.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

195

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...