Astrofyzici zverejnili najväčšiu trojrozmernú mapu vesmíru

Ilustračné foto (Zdroj: Pixabay.com)

Globálne konzorcium astrofyzikov vytvorilo najväčšiu trojrozmernú mapu vesmíru. Projekt, na ktorom pracovali 20 rokov, podľa výskumníkov pomôže lepšie vysvetliť históriu kozmu, informuje spravodajský portál CNN.

Projekt Sloan Digital Sky Survey (SDSS), na ktorom sa podieľali stovky vedcov z desiatok inštitúcií na celom svete, zozbieral dáta z niekoľkých desaťročí a mapoval vesmír pomocou teleskopov. Analýza viac ako dvoch miliónov galaxií a kvazarov, ktoré sa sformovali počas vyše 11 miliárd rokov, môže vedcom pomôcť lepšie pochopiť, ako sa vyvinul vesmír.

“Dosť dobre poznáme dávnu históriu vesmíru aj históriu jeho nedávnej expanzie, ale máme nepríjemnú medzeru 11 miliárd rokov medzitým,” skonštatoval kozmológ Kyle Dawson z University of Utah, ktorý viedol tím, ktorý oznámil výsledky SDSS. Na vyplnení tejto medzery podľa neho pracovali päť rokov.

Tím identifikoval aj “záhadnú, neviditeľnú zložku vesmíru, známu ako ‘temná energia’,” ktorá spôsobila, že sa vesmír začal pred šiestimi miliardami rokov rýchlejšie rozpínať.

SDSS nie je “ani zďaleka hotová s misiou zmapovať vesmír”. “Tím SDSS má plné ruky budovania hardvéru pre začatie tejto novej fázy (mapovania hviezd a čiernych dier) a teší sa na nové objavy nasledujúcich 20 rokov,” uviedli.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...