Medzi Gréckom a Tureckom rastie napätie. Atény uviedli námorníctvo do stavu pohotovosti

Turecké plavidlá, ilustračný obrázok (Zdroj: Greekreporter)

Grécko-turecké vzťahy sú opäť na bode mrazu po tom, ako Turecko ohlásilo svoj zámer vykonať seizmický prieskum v gréckych výsostných vodách. Grécke námorníctvo bolo uvedené do pohotovosti a vydalo Turecku varovanie. Európska komisia taktiež kritizovala kroky Turecka a uviedla, že tieto ich aktivity sú neužitočné a vysielajú zlé správy.

Európska komisia vydala varovanie Turecku, ktoré ohlásilo seizmické prieskumy v mori medzi Cyprusom a Krétou. Podľa EK sú tieto kroky nepotrebné a posielajú „zlú správu“, informuje grécky portál Kathimerini.

Turecko vydalo pred pár dňami vyrovnanie skrz Navtex, systém na námorné varovania, pričom ohlásilo seizmický prieskum, ktorý má za cieľ odhaliť prírodné zdroje na, morskom dne. Krátko na to bolo do oblasti vyslaných asi 15 tureckých plavidiel.

Grécke námorníctvo bolo v reakcii povolané do stavu bojovej pohotovosti, zatiaľ čo krajina vyslala svoj vlastný Navtex, v ktorom negovala turecké varovanie. „Všetci námorníci nech ignorujú [turecký] Navtex,“ hovorila správa.

Napäté vzťahy

Európska komisia kritizovala Turecko za jeho snahy. „Turecké vyhlásenie Navtexu pre seizmický prieskum vo východnom Stredomorí nie je užitočné a posiela zlú správu,“ uviedla hovorkyňa EK Nabila Massraliová.

Gréci považujú priestor, kam plávajú turecké plavidlá, za svoju výsostnú ekonomickú zónu (EEZ), a odmietajú, aby tam Turci vykonávali nejaké operácie. „Turecko veľmi dobre vie, čo sa stane, keď bude porušovať našu zvrchovanosť,“ uviedol grécky minister zahraničia Nikos Denidas.

Krajina taktiež v utorok 21. júla ohlásila 82 porušení gréckeho leteckého priestoru tureckými stíhačkami, pričom 14 porušení sa udialo na mieste, kam smerujú turecké plavidlá.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

36

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter