Poslanci Za ľudí proti premiérovi: Benčík sa za Matoviča hanbí, Kollár s ním nesúhlasí

Ján Benčík (Zdroj: SITA)

Po vyše jeden a pol hodiny trvajúcej tlačovke premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) sa ozývajú kritické hlasy z koaličnej strany Za ľudí. Tej predseda vlády pred novinármi odkázal, že sa bijú do hrude, a potom pri hlasovaní pustia do gatí. Vyzval ich preto, aby pri jeho odvolávaní v parlamente hlasovali slobodne. Menoval pritom konkrétne starostu Hlohovca a poslanca Miroslava Kollára. Kritiku voči premiérovej tlačovke k diplomovej práci vzniesol poslanec NR SR za stranu Za ľudí Ján Benčík.

Benčík, ktorý je známy napr. aktivitami proti kotlebovcom, sa k Matovičovej tlačovke vyjadril na sociálnej sieti. Nebol síce príliš konkrétny, ale z jeho slov je jasné, že nebol z vystúpenia predsedu vlády práve nadšený a najradšej by hlasoval za jeho odvolanie.

„Po tom intenzívnom, zvieravom a nekončiacom pocite hanby počas nekonečnej tlačovky a s vidinou zajtrajšej teoretickej možnosti bezvýsledne hlasovať sám, či vo dvojici spolu s HLASom SMERu a fašistami,“ si Benčík podľa vlastných slov spomenul na príbeh o futbalovom zápase z 50. rokov, ktorý mu rozprával otec.

Poslanec a nositeľ ocenenia Biela vrana píše, že situácia, v ktorej sa ocitol pri odvolávaní Matoviča mu pripomína, ako mu otec vravel, že Rusi museli v 50. rokoch so súpermi patriacimi do ich sféry vplyvu, vždy vyhrať. „Raz hrali s maďarským mančaftom. Po vydarenej akcii maďarský útočník obišiel pár obrancov aj brankára, zastavil loptu pred bránkovou čiarou, napľul do bránky a odkopol loptu mimo bránu,“ spomína Benčík.

Bijú sa do hrude a potom pustia do gatí

O tom, či sa pri hlasovaní o dôvere voči predsedovi vlády v parlamente postaví na stranu koalície a podporí Matoviča alebo zahlasuje za opozičný návrh na jeho odvolanie z funkcie premiéra, Benčík už neinformuje.

Schôdza, na ktorej mali poslanci hlasovať o opozičnom návrhu na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády sa mala začať dnes (23.7.) o 10:00, ale v tom čase nebola Národná rada uznášaniaschopná. Prítomných bolo len 63 poslancov. Rokovanie sa posunulo o niečo viac ako hodinu.

Strane Za ľudí a menovite poslancovi Miroslavovi Kollárovi poslal Matovič cez médiá výzvu, aby spolu so straníckymi kolegami hlasoval slobodne podľa vlastnej vôle. „Odkazujem hrdinovi Kollárovi, aj Za ľudí, ktorí sa bijú do hrude, a potom pri hlasovaní pustia do gatí,“ povedal Matovič na tlačovke venovanej jeho diplomovke.

Kollár však pre Denník N uviedol, že sa z dnešnej schôdze ospravedlnil ešte pred premiérovou tlačovkou, pretože ako primátor vedie zasadanie mestskej rady v Hlohovci. Ak stihne, tak vraj príde na rokovanie popoludní.

Miroslav Kollár však dodal, že by aj tak nehlasoval za opozičný návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi. To však podľa neho neznamená, že s premiérom súhlasí a v nasledujúcich dňoch si vraj rozmyslí, ako sa k celej kauze postaví.

Poslanec hnutia Sme rodina Peter Pčolinský medzičasom informoval, že schôdza na odvolávanie Igora Matoviča z postu predsedu vlády by mohla trvať až do večerných hodín, keďže je do rozpravy prihlásených veľa poslancov a viacero ministrov.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

41

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...