Matovičova diplomacia? Vďakabohu, že sa Slovensko držalo bokom od Poľska a Maďarska. Od V4 si držme odstup, vraví progresívec Šimečka

Michal Šimečka (Zdroj: SITA)

Europoslanec Michal Šimečka nerozumie výčitkám predstaviteľov Smeru, že na samite EÚ malo Slovensko rokovať spoločne s Poľskom a Maďarskom. Prístup diplomacie súčasnej vlády ho teší, pričom tvrdí, že Vyšehradská štvorka sa stáva stále väčšou ťarchou pre slovenskú diplomaciu.

Malo Slovensko rokovať na samite EÚ spolu s krajinami Vyšehradskej štvorky, resp. s Poľskom a Maďarskom? Určite nie, myslí si europoslanec Michal Šimečka (PS). Výhrady predsedu smeru Roberta Fica považuje za neopodstatnené.  

„Fico s Blanárom tvrdia, že Slovensko nerokovalo v jednom šíku s V4, kvôli čomu sme údajne prišli o vplyv a miliardy eur. Vraj sme v závere nechali Maďarov a Poliakov osamotených. Ja hovorím: vďakabohu, že sa Slovensko držalo bokom od tejto toxickej dvojice,“ píše vo svojom príspevku na sociálnej sieti europoslanec.

Ešte poznámka k roli Slovenska na summite. Čokoľvek si myslíme o Matovičovi – o jeho statusoch, diplomovke či dnešnom…

Posted by Michal Šimečka • Progresívne Slovensko on Wednesday, July 22, 2020

Nehrajme užitočného idiota

Vidí pozitívne, že Slovensko nehralo rolu „užitočného idiota v ťažení proti základným hodnotám EÚ“. Nie je na to podľa neho žiadny dôvod.

Podľa progresívca tento samit len potvrdil, že asociácia Slovenska s krajinami V4 je len stále ťažšie závažie na nohe slovenskej diplomacie. Netvrdí, že by sme mali zoskupenie hneď opustiť, chce však, aby si naša krajina vytvorila od zvyšku odstup.

Bratajme sa s inými krajinami

Naopak, mali by sme sa viac asociovať s krajinami, ktoré podľa neho hája právny štát. „Prečo neprevziať iniciatívu? Čo nám bráni, aby sme sa pridali k Nemecku, Holandsku, Fínsku či Dánsku, teda neformálnej skupine štátov v rámci Rady, ktorá tlačí na účinnejšiu ochranu právneho štátu v EÚ?“ pýta sa Šimečka.

Podotýka, že ak by s takouto iniciatívou prišiel Igor Matovič, zatlieska mu. „…A pramálo ma vtedy bude zaujímať, akú má angličtinu alebo aké dáva fotky na svoj Facebook,“ dodáva europoslanec.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

28

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...