Daň z plastov či digitálne clo, aj tak chcú štáty Únie splácať novú stámiliardovú sekeru

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pexels.com)

Stovky miliárd eur, ktoré si Únia požičia na preklenutie koronakrízy na kapitálových trhoch, sa, pochopiteľne, nesplatia samé. EÚ za týmto účelom preto siahne aj po vytvorení nových zdrojov peňazí. Za krátko by tak mala byť realitou daň z jednorazových plastových obalov a neskôr zrejme aj digitálna daň, uhlíkové clo pri importe tovarov či daň z finančných transakcií.

Európski lídri dnes nadránom v Bruseli popri spoločnom rozpočte definitívne schválili aj výšku objemu peňazí vo fonde na obnovu hospodárstva a rovnako aj jeho konkrétnu podobu. Zo 750 miliárd eur bude 390 miliárd poskytnutých vo forme grantov a zvyšných 360 miliárd bude mať podobu pôžičiek. Splácať by sme ich mali do roku 2058.

Zdroje na splatenie tohto balíka však budú chýbať. A to predovšetkým krajinám ako Španielsko, Taliansko alebo Grécko, ktoré sa už beztak boria s katastrofálnym stavom verejných financií. Z toho vyplýva, že Únia bude musieť vytvoriť nové zdroje príjmov. A tými budú, ako sa očakávalo – dane a clá.

Brusel bude po novom členským štátom v horizonte niekoľkých mesiacov navrhovať mechanizmy ako uhlíkové clá, digitálne clá smerované voči nadnárodným technologickým obrom alebo napríklad aj dane z finančných transakcií. Tie by mali byť podľa nových výstupov realitou najneskôr do začiatku roka 2023.

Okrem horeuvedených zdrojov bude generovať nové peniaze aj daň z jednorazových plastov, na čom sa už lídri dohodli. Tá by mala v praxi fungovať od roku 2021. Pri jej výpočte sa bude vychádzať z množstva vyprodukovaného nerecyklovateľného plastu. Jeden kilogram by mal byť zdanený sumou 80 centov, čo by malo napomôcť ambícii EÚ byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálna.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter