PRIESKUM Za posledné tri roky u nás klesol počet úplatkov, hlási Transparency International

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

V rámci boja s korupciou sú na Slovensku aj pozitívne trendy – podľa prieskumu neziskovky Transparency International Slovensko za posledné tri roky klesol počet ľudí, ktorí dali úplatok zamestnancovi vo verejnej sfére, zatiaľ čo stúpol počet ľudí ochotných nahlásiť úplatkárstvo polícii.

„Ak je boj s korupciou vojna, nie každú bitku prehrávame,“ podotýka TIS v úvode svojho príspevku na sociálnej sieti. Aj keď je korupcia skloňovaná ako častý neduh v spoločnosti, Slovensku sa darí robiť aj pozitívne kroky v oblasti jej potláčania.

Podľa prieskumu dalo v roku 1999 úplatok zamestnancovi vo verejnej sfére až 40 percent opýtaných Slovákov. V roku 2019 tak odpovedalo už len 10 percent respondentov. Naopak, úplatok nedalo v roku 1999 niečo vyše 50 percent opýtaných, v roku 2019 už viac ako 80 percent ľudí.

AK JE BOJ S KORUPCIOU VOJNA, NIE KAŽDÚ BITKU PREHRÁVAME ??Neprejde žiaľ veľa týždňov, kedy by sa neprevalila nejaká…

Posted by Transparency International Slovensko on Tuesday, July 21, 2020

Pozitívne zmeny

Viac ľudí by dnes bolo taktiež ochotných oznámiť korupciu polícii. Respondentov, ktorí by tak spravili určite, boli v roku 2002 len tri percentá, v roku 2020 už 10 percent. Asi by korupciu oznámilo 25 percent opýtaných (13 percent v roku 2002) a nevedelo odpovedať 6 percent.

Naopak, určite by korupciu v súčasnej dobe polícii neoznámilo 17 percent ľudí – pred 18 rokmi by tak nespravilo až 33 percent respondentov. Korupciu v roku 2002 by asi neoznámilo 32 percent, dnes tak odpovedalo až 40 percent.

TIS však pripomína, že tieto čísla nie sú ideálne a bude treba ešte veľa úsilia na to, aby sa situácia zlepšila. Ide o osvetu u bežných ľudí, v rodinách, u občanov, v školách či v celej slovenskej spoločnosti. „Vykresľovať Slovensko ako krajinu prešľapujúcu na mieste by ale nezodpovedalo realite,“ dodáva mimovládka.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo

Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo

Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Testovaním by sa podľa ministra znížil počet infekčných osôb o 50 percent a od pondelka 8. februára by mohol začať platiť COVID automat. Vláda bude pokračovať v..

Odoberajte náš newsletter