Sporivé štáty označil za žgrlošov, pri otázkach o diplomovke bol podráždený. Matovič informoval o samite v Bruseli

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Na historicky druhom najdlhšie trvajúcom samite v histórii EÚ sa lídri členských štátov dohodli na tom, ako bude rozdelený 750-miliardový finančný vankúš určený na pomoc ekonomikám zasiahnutým pandémiou ochorenia Covid-19. Slovensko na rokovaniach v Bruseli zastupoval premiér Igor Matovič (OĽaNO), podľa ktorého sme vybojovali, čo sa dalo. Informoval o tom po návrate do Bratislavy. Z tlačovky však odišiel nahnevaný, keď padli otázky na jeho diplomovú prácu. Na tie odpovedať odmietol.

Matovič v úvode utorňajšej tlačovky uviedol, že výsledky samitu považuje za dobrú správu pre Slovensko. „Urobili sme veľmi dobrú robotu. S čím sme do toho išli, to sme si vybojovali,“ vyhlásil premiér. Dodal, že pre Slovensko šlo o najdôležitejší a najdlhší samit počas nášho členstva v EÚ.

Spolufinancovanie projektov zostane podľa Matoviča aj vďaka nátlaku slovenskej delegácie na rovnakej 15-percentnej úrovni ako v minulom fiškálnom období rokov 2014 až 2020. Premiér uviedol, že Slovensko tým ušetrilo až 1,9 miliardy eur, ktorými by sme sa v prípade navýšenia spoluúčasti na 25 percent museli väčšou mierou podieľať na financovaní spoločných projektov. Pravidlá budú samozrejme platiť pre všetky členské štáty.

Premiér na tlačovke priznal, že rokovania neboli ľahké. „Ako nováčik som mal občas pocit, že sa to všetko rozsype a pôjdeme domov,“ opísal Matovič pocity z nedeľňajšej noci. V tom čase sa ešte zdalo, že kompromis sa pre diametrálne rozdielne názory niektorých delegátov nepodarí dosiahnuť.

Budeme musieť pohnúť s čerpaním

Predstavitelia členských krajín európskej dvadsaťsedmičky sa v Bruseli dohodli na viacročnom finančnom rámci na roky 2021 až 2027 aj na takzvanom balíčku Next Generation EU (EÚ budúcej generácie). Dovedna bude môcť Slovensko z týchto dvoch zdrojov vyčerpať počas nasledujúcich 7 rokov až 43,8 miliardy eur.

S peniazmi od EÚ však budeme musieť tentokrát narábať oveľa rýchlejšie ako v minulosti. Ak chceme naplno využiť všetky prostriedky, ktoré nám Brusel v nasledujúcich rokoch poskytne, musíme od budúceho roka začať čerpať 6,4 miliardy ročne. Len pre porovnanie, najväčší vyčerpaný objem eurofondov bol 4,5 miliardy eur. Preto sa bude musieť zmeniť celkový systém.

Podľa premiéra sa nebudú dať miliardy od EÚ minúť na stovkách alebo tisíckach malých projektov. „Musíme vymyslieť veľké štátne projekty, ako napríklad vybudovanej úplne novej kanalizácie, alebo postavenie nemocníc,“ uviedol Matovič.

Víťazstvo „žgrlošov“

Holandsko, Dánsko, Rakúsko a Švédsko si na samite vyslúžili prezývku „Frugal 4“, teda šetrné alebo sporivé štáty. Požadovali totiž, aby bol 750-miliardový balíček Next Generation EU (EÚ budúcej generácie) rozdelený tak, že jeho grantová časť bude menšia a naopak narastie jeho pôžičková časť. To sa aj stalo.

Na granty, teda nenávratné priame platby, by malo ísť 390 miliárd eur a na pôžičky pre členské štáty 360 miliárd eur. Pôvodne malo byť formou grantov rozdaných 450 miliárd a v pôžičkách 300 miliárd eur.

Za prístup takzvanej „sporivej štvorky“ k záchrannému balíčku na pomoc ekonomikám v boji s následkami koronakrízy si spomínané štáty vyslúžili od slovenského premiéra označenie „žgrloši“.

„Získali sme časovú flexibilitu na obdobie počas ,ktorého sa môžu peniaze čerpať. Vedeli sme že ‚žgrloši‘ (Frugal 4) nechcú pustiť peniaze,“ vyhlásil po rokovaniach Matovič.

Zmení sa EÚ na dlhovú Úniu?

Na otázku, ako budú peniaze požičané z balíčka NGEÚ splácané a či sa EÚ nezmení na „dlhovú úniu“, Matovič uviedol, že dôjde k zmenám, primárne k zavedeniu nových daní. Napríklad dane z nerecyklovateľného plastu či takzvané uhlíkové clá na tovar dovážaný z krajín, ktoré nedodržiavajú emisné limity CO2.

Podľa premiéra malo Slovensko pri rokovaniach o viacročnom finančnom pláne EÚ vlastne šťastie, keďže škrty v ňom boli robené v spoločných projektoch.

„Pre nás chvalabohu, že boli škrtané práve spoločné projekty, z ktorých sme neboli schopní čerpať a ani by sme asi neboli v budúcnosti schopní čerpať, sme preto radi, že sa škrty robili práve v týchto spoločných (projektoch),“ uviedol Matovič po návrate z rokovaní v Bruseli. Dodal, že sme utrpeli relatívne malé škody a dopadli sme v porovnaní s ostatnými členmi EÚ pomerne dobre.

Obrovská spoločná úloha

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO), ktorý prišiel premiéra počkať na bratislavské letisko, označil výsledky samitu za skvelé správy pre Slovensko. „Tie čísla, ktoré premiér prezentoval sú odrazom toho, že splnil, čo sľúbil, keď povedal, že dosiahne pre Slovensko, čo bude potrebné,“ uviedol šéf rezortu financií.

Heger verí, že v októbri budeme pripravení, aby sme mohli Bruselu predložiť projekty, ktoré budú z európskych peňazí financované. „Spoločne nás na Slovensku čaká obrovská úloha, vymyslieť, kam tieto prostriedky investujeme… Na Slovensku sa nám potom bude dobre žiť a pár našich utečencov, čo odišli do Bruselu sa bude chcieť vrátiť,“ dodal Matovič.

Najneskôr v októbri musia všetky členské štáty predložiť reformné plány, aby sa mohol začať proces čerpania prostriedkov. Premiér dodal, že tieto plány musia byť také, aby európske peniaze „neboli rozkrádané a aby sme ich včas použili“.

Koláčik pre Angelu

V závere tlačovky Matovič vysvetlil, prečo počas samitu nepodával žiadne informácie o priebehu rokovaní. Zdôvodnil, že je na politikoch, ako tieto veci odkomunikujú. „Je na nás, aby sme ľuďom vysvetlili, na čo sa môžu tieto finančné prostriedky použiť,“ uviedol.

Matovič uviedol, že nechcel vynášať z rokovaní informácie, aby nezabránil dosiahnutiu dohody. Premiér priznal, že bol prvýkrát na takomto samite. Spomenul, že viacero európskych lídrov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej malo narodeniny a atmosféra bola vraj uvoľnená.

„Nemeckej kancelárke som priniesol slivkový koláč, lebo som si prečítal, že má rada, povedala, že aj Francúzom, ktorí prišli na návštevu chutil,“ prezradil Matovič dianie z kuloárov.

Podľa predsedu vlády nahradili v utorok nad ránom drsnú debatu oslavné výkriky, potlesk a veľká úľava prítomných delegátov tešiacich sa z dosiahnutia dohody. „Tým, že sme spolu strávili 4-5 dní, tak sa vytvárali aj osobné priateľstvá a myslím, že aj pár priateľstiev pre SR sa nám podarilo utužiť,“ vyhlásil premiér.

O diplomovke ani slovo

Matovičovu radostnú náladu však v závere tlačovky vystriedal zvýšený hlas, keď dostal otázku o svojej diplomovej práci. Na novinárov sa osopil s tým, že k tejto téme bude mať ďalšiu tlačovku.

„Považujem za mimoriadnu zlomyseľnosť zo strany Denníka N, že zverejnia túto tému v čase, keď sedím v lietadle na ceste do Bruselu, považoval som to za riziko, že s premiérom označeným za plagiátora by lídri EÚ nemuseli chcieť rokovať… Nepočujem vaše otázky, prepáčte,“ odpovedal Matovič novinárom dožadujúcim sa odpovedí.

Na opakované otázky k svojej záverečnej vysokoškolskej práci premiér na odchode uviedol, že dobre nepočuje a ponáhľa sa na stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a predsedom NR SR Borisom Kollárom (Sme rodina) na oslavách 140. výročia narodenia M. R. Štefánika.

🔴🎥 Dobrá správa pre Slovensko. 🇸🇰 Predseda vlády Igor Matovič po skončení rokovania Európskej rady 🇪🇺

Posted by OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti on Tuesday, July 21, 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

21

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter