Jedno hlasovanie asi nestačilo… Črtá sa nové referendum o brexite

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Nekonečný príbeh o odchode Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie stále trvá a píše sa jeho nová kapitola. Vládni konzervatívci dostávajú pre nezvládnutie situácie okolo brexitu jednu ranu za druhou. Čelia nielen výmene na poste lídra strany, z ktorého odstúpila Theresa Mayová, ale odchádzajú im aj sponzori. Riešením patovej situácie by mohlo byť nové referendum o vystúpení z EÚ.

O usporiadaní druhého referenda o brexite sa začalo vo Veľkej Británii hovoriť ešte začiatkom roka, keď o tejto možnosti hovoril aj britský expremiér Tony Blair. „Myslím si, že keby došlo k druhému referendu, skutočne by sa to uzavrelo,“ povedal Blair o chaotickej situácii okolo brexitu ešte vo februári.

Dnes, keď už britský parlament opakovane odmietol návrhy dohody o brexite predkladané vládou Theresy Mayovej, je možnosť druhého referenda stále reálnejšia a pripúšťa ju aj minister financií Phillip Hammond.

Mayová odchádza z funkcie 7. júna a viacerí kandidáti na jej stoličku sa vyjadrili, že by boli ochotní pripustiť aj brexit bez dohody. Pred takýmto krokom však Hammond varuje. „Odchod bez dohody by bol veľmi zlým výsledkom pre ekonomiku,“ uviedol šéf britského rezortu financií. Dodal, že si nie je istý či Briti pochopili, aké veľké riziko predstavuje brexit bez dohody pre britskú ekonomiku.

Ak nerozhodne parlament, rozhodnú ľudia

Minister financií dodáva, že by to bola „škvrna na reputácii parlamentu“, keby nakoniec došlo k tomu, že parlament nedokáže vyhovieť vôli ľudí, ktorí v referende hlasovali za opustenie Európskej únie.

„Uprednostnil by som, keby to vyriešil parlament, ale ak to nedokáže, tak to bude zase len parlament, ktorý bude musieť rozhodnúť, ako toto rozhodnutie vrátime naspäť do rúk ľudí, či už vo forme vypísania volieb alebo referenda,“ tvrdí Hammond, ktorý v minulosti otvorene priznal, že v referende hlasoval za odchod Británie z EÚ.

Voľby by podľa britského ministra financií neboli riešením, pretože hlavné politické strany v parlamente sú v otázke brexitu stále názorovo rozdelené, takže sa nedá očakávať, že by zvolenie nového parlamentu zmenilo patovú situáciu.

Možnosť vrátiť osud brexitu do rúk verejnosti čiastočne pripúšťa aj líder labouristov Jeremmy Corbyn. Pred tým chce však zmeny v dohode medzi Britániou a EÚ. Súčasťou takýchto zmien by malo byť podľa labouristov napríklad zachovanie obchodnej únie a o takto pozmenenej dohode by potom mali Briti znova hlasovať v referende.

Michel Barnier, ktorý vedie tím britských vyjednávačov, o brexite však uviedol, že dohoda dosiahnutá medzi EÚ a Londýnom, ktorú opakovane neschválil britský parlament, bola jedinou možnosťou, ak chce Británia opustiť Úniu podľa pravidiel.

— Tím Denník S


Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...