Recenzia Huawei P40: Život bez Google služieb môže byť oslobodenie

(Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)

V našej technologickej rubrike sme už niekoľkokrát spomenuli, že Huawei si za posledné dva roky prešiel ťažkým obdobím. Výsledkom toho je absencia Google služieb v nových smartfónoch Huawei.

Sú ale Google služby skutočne tak potrebné pre fungovanie? A mali by ste vôbec riskovať kúpu nejakého modelu Huawei? Na tieto a ďalšie iné otázky sme našli odpoveď počas dvoch týždňov testovania Huawei P40.

Testovací model sme dostali v bielej krabičke. Obsahuje prakticky všetko, čo potrebujete: nabíjačku, slúchadla s koncovkou USB-C, sprievodnú dokumentáciu, nabíjací kábel (USB-C do USB-A) a ihlu.

huawei p40
(Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)

Predná strana Huawei P40 je takmer celá pokrytá displejom, takže chýba napríklad aj reproduktor na volanie. Nahradený je tak, že stačí smartfón priložiť k uchu.

6,1-palcový OLED displej s rozlíšením FullHD+ je v tomto prípade nutným štandardom. Určite sa naň nemôžeme sťažovať: obsah zobrazuje verne, farby si v nastaveniach viete prispôsobiť. Jeho veľkosť prispieva ku kompaktnému dojmu z celého zariadenia, ktoré má mimochodom 175 gramov.

V displeji sa nachádza čítačka odtlačkov prstov. Tá tiež funguje takmer bezchybne a rýchlo sme si ju obľúbili. Ako zabezpečenie môžete zvoliť aj odomykanie tvárou, my sme zvolili kombináciu oboch.

huawei p40
Výrez fotoaparátu a ochranná fólia (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)

Za zmienku stojí aj ochranná fólia, ktorá je nalepená už v balení. Je dostatočne odolná aj voči hlbším škrabancom, zároveň na nej však veľmi rýchlo vidno známky používania. Pri kúpe inej fólie si overte, či cez ňu bude fungovať aj čítačka prstov.

Boky zariadenia tvorí kovový rámik, ktorý prispieva ku kvalite a dobrému dojmu z používania. Po jeho obvode sa nachádza niekoľko plastových predelov antén. P40 totiž podporuje aj 5G pripojenie.

Horná strana je (po prázdnej ľavej) najjednoduchšia a obsahuje len mikrofón. Pravý bok je zaujímavejší, nachádzajú sa na ňom tlačidlo napájania s červeným detailom (palec hore!) a regulácia hlasitosti.

huawei p40
Červený detail na tlačidle napájania (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)

Na spodnej hrane nájdete reproduktor, USB-C konektor (použiteľný aj na prenos súborov cez OTG) a slot na karty. Reproduktor má nadpriemerne dobrý zvuk, je však ladený skôr basovo a výšky sa strácajú. To isté platí o slúchadlách z balenia.

huawei p40
Reproduktor a slúchadlá z balenia (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)

Slot je trochu netradičný. Na výber máte kombináciu dvoch nanoSIM kariet, alebo nanoSIM a NM pamäťovú kartu. Tá je špecialitou Huawei a náhradou za microSD formát. Gumové tesnenie na slote naznačuje vodoodolnosť, konkrétne podľa certifikácie IP53.

Dominantou nádhernej zadnej strany Huawei P40 je okrem matného farebného prevedenia (v našom prípade Silver Frost) modul fotoaparátu.

Matné sklo je inak vynikajúce riešenie: vyzerá naozaj elegantne a zároveň na ňom odtlačky prstov nevidno tak veľmi ako na lesklom povrchu. Fotoaparát už ale nie je riešený tak prakticky. Vlastne asi vôbec.

huawei p40
Modul fotoaparátu a zadná stena (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)

O veľký kus vystupuje nad okolitý povrch, na stole sa kvôli tomu zariadenie kýve. Po príchode nejakého upozornenia telefón na stole neskutočne škaredo vibruje. Na vine nie je vibračný motor, ktorý je naopak skvelý, ale vystupujúci modul. Huawei sme tak celý čas odkladali displejom nadol.

Viacerí ľudia v dnešnom svete uprednostnia konkurenciu pred Huawei kvôli tzv. Google službám, respektíve ich absencii. Je to ale vôbec niečo vážne? Určite nie. A povieme vám prečo.

Po prvom zapnutí telefónu nás čakala nutnosť prihlásiť sa cez Huawei ID. Je to v podstate to isté ako Google alebo Apple účet. Nič, čoho sa treba báť. Dokonca si Huawei ID konto môžete vytvoriť aj pomocou Google e-mailovej adresy, takže jediný nový údaj na zapamätanie je vaše heslo.

Čo môže nového používateľa odradiť je relatívne veľa povolení. Tie udeľujete prakticky každej aplikácii. Čo sa týka polohy, páčila sa nám možnosť “Povoliť len počas používania”, takže aplikácia by nemala polohu získavať mimo svoje potreby.

Keď sa konečne dostanete do prostredia smartfónu, čaká vás pomerne veľa predinštalovaných aplikácií. Mnohé z nich sú len odkazy na ich inštaláciu. Vyriešili sme to tak, že sme ich zhromaždili do dvoch priečinkov podľa využiteľnosti a odkazy na aplikácie rovno vymazali.

Po prvom spustení nenájdete v celom Huawei P40 jedinú aplikáciu od Google. Ani jednu. Navyše, tieto aplikácie tu nie sú (s výnimkou Google Chrome), podporované, takže ani keby ste si ich nainštalovali, nepodarí sa vám spustiť ich.

Nebude vám fungovať YouTube, Gmail, platby mobilom cez Google Pay (aj keď Huawei P40 má NFC), Disk, Mapy, jednoducho žiadna aplikácia od Google. Tu ale zoznam problémov končí, ak vôbec išlo o problémy.

Huawei AppGallery, obchod s aplikáciami, vám ponúkne väčšinu aplikácií známych z Obchodu Play. Ak aj nie, potom si môžete stiahnuť aplikáciu APKPure, cez ktorú sme sťahovali aj my. Podarilo sa nám získať Spotify, Instagram, Messenger, WhatsApp a iné základné aplikácie.

Gmail nám dostatočne nahradila E-mail aplikácia od Huawei. YouTube si dokážete pozrieť cez prehliadač, dokonca nám veľmi nechýbal. Disk a Google Pay síce nenahradíte, ale napríklad Google Mapy sme veľmi radi nahradili navigáciou Herewego.

Dočasným problémom zostávajú bankové aplikácie. Hoci napríklad VÚB alebo ČSOB v AppGallery nájdete, naše dve banky tam nie sú. Prakticky nám toto chýbalo ako jediné. Všetko ostatné, čo sme potrebovali (Pinterest, TickTick), sme vedeli buď nájsť, alebo spoľahlivo nahradiť.

Redakčný tip: Pokiaľ pre svoj účet na Facebooku používate svoje Google konto (adresu Gmail), môžete možnosť “Prihlásiť sa cez Google”, ktorá nefunguje, obísť cez možnosť “Prihlásiť sa cez Facebook”.

huawei p40
Zadná stena Huawei P40 (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)

Keď už sme teda vyvrátili, že absencia Google služieb je problém, môžeme začať chváliť samotné prostredie. Huawei P40 má operačný systém Android 10 prekrytý používateľskou nadstavbou EMUI 10. Práve tá dáva celému používaniu jedinečný dojem.

Súvisia s tým skvelé gestá na ovládanie, vzhľad ikon v prostredí, prechody a animácie. Nastavení je k dispozícii veľa, ale chýbala nám napríklad možnosť načasovať, kedy bude prostredie tmavé a kedy svetlé.

Celkový dojem z prostredia je vynikajúci, tu vidno roky praxe Huawei. Tešili nás detaily: výborný always-on displej, ktorý ukazuje čas a upozornenia, skvelá skratka pre prehrávanie hudby v hornej lište a iné. Všetko je prehľadné a dostupné, veľa zbytočností tu nenájdete.

To, čo používateľ nevidí, je vnútorná výbava, ktorá k dojmu prispieva. V tomto prípade sa jedná o procesor Kirin 990 a 8 GB operačnej pamäte. Pre údaje používateľov je k dispozícii 128 GB vnútorného úložiska, ktoré viete rozšíriť, avšak len cez NM kartu. Nám to bohate stačilo, ale pri dlhšom používaní by sme pravdepodobne siahli po karte.

Fotoaparáty sú to, čo vždy Huawei v modelovom rade P dotiahol na najvyššiu úroveň. Inak tomu nie je ani tento rok, a to máme v rukách “len” základný model P40.

Ten na zadnej strane ponúka tri fotoaparáty. Hlavný má rozlíšenie 50 megapixelov, clonu f/1.9 a dokáže nahrávať 4K video pri 60 fps. Teleobjektív s trojnásobným priblížením má 8 MP. Celkový zoom je ale až 30-násobný. Širokouhlý objektív disponuje rozlíšením 16 MP a pod kvalitu všetkých troch sa tradične podpísala firma Leica.

Výsledky naplnili naše očakávania, v niektorých ohľadoch ich dokonca prevýšili. Základom je aplikácia fotoaparátu, ktorú takisto musíme pochváliť za prehľadnosť. Jedinou výčitkou je jej občasné zaváhanie, kedy sme na fotku museli počkať sekundu či dve.

Základný režim dokáže fotiť štandardné, širokouhlé a priblížené fotky. Najlepšie výsledky podáva normálny objektív. Širokouhlý má svoje muchy, ale výsledky sú stále na vysokej úrovni a priblížené fotky sú tiež prekvapivo dobré.

huawei p40 fotky
Širokouhlý záber (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)
huawei p40 fotky
Štandardný záber (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)
huawei p40 fotky
3-násobné optické priblíženie (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)
huawei p40 fotky
5-násobné hybridné priblíženie (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)
huawei p40 fotky
30-násobné digitálne priblíženie (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)
huawei p40 fotky
Fotografia z Vrútok (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)
huawei p40 fotky
Fotografia rieky Turiec (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)

Nezavážia ani zhoršené svetelné podmienky, aj keď nejaký šum sa občas objaví. Hlavne v interiéroch a pri slabšom osvetlení treba mobil držať pevne, aby fotky neboli rozmazané. K dispozícii je aj režim Noc, ktorý dokáže presvetliť aj tie najtmavšie scény.

huawei p40 fotky
Fotografia bez režimu Noc (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)
huawei p40 fotky
Režim Clona v interiéri (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)

Viac sa nám páčil režim Clona, ktorý dokáže rozmazať pozadie nielen za človekom, ale aj akýmkoľvek predmetom. Skvelá je možnosť upraviť mieru rozmazania dodatočne – v galérii.

huawei p40 fotky
Fotografia v režime Clona (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)
huawei p40 fotky
Fotografia v režime Clona (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)
huawei p40 fotky
Fotografia v režime Clona (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)

Pri natáčaní videa sme zaznamenali jemné zaváhanie pri zaostrovaní na blízke objekty. Inak ale ide o skvelé výsledky, počas videa je možné približovať aj odďaľovať záber, zaostrovať ťuknutím na miesto a i.

Z ďalších režimov je ešte na výber napríklad Makro snímanie, Pro režim, Spomalené video, Dvojité zobrazenie (paralelné natáčanie normálneho a priblíženého záberu) či Vysoké rozlíšenie (výsledné fotky majú 50 MP).

huawei p40 fotky
Makro záber (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)
huawei p40 fotky
Makro záber (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)

Selfie kamery sú dve: 32-megapixelovému objektívu pomáha ToF senzor. Ten prispieva aj k bezpečnejšiemu odomykaniu tvárou. Príjemné prekvapenie bolo, že ani pri viacerých ľuďoch v rôznej vzdialenosti nebol problém s ostrosťou.

huawei p40 fotky
Selfie (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)

Fotografie zhotovené Huawei P40 nájdete aj v našom článku Raňajky s hviezdou 2020: Vyskúšali sme si novinky Mercedes-Benz na vlastnej koži.

Výdrž batérie je pre mnohých veľmi dôležitá. V tomto prípade má akumulátor kapacitu 3800 mAh. V balení na nabíjanie dostanete adaptér s výkonom 22,5 W.

Počas testovania boli dni, kedy sme Huawei využívali len minimálne. Vtedy vydržal na jedno nabitie dva dni bez problémov. Ak sme ho využívali naplno, vedeli sme ho k večeru prvého dňa dostať pod 10 percent. Priemerný deň ale budete končiť s 30 percentami.

Nabíjanie je poriadne rýchle. V priebehu 15 minút budete mať k dispozícii z nuly 32 percent, za ďalších pätnásť minút vyše 50 percent. Úplne vybitý telefón dokážete nabiť za hodinu a štvrť.

huawei p40
USB-C konektor (Zdroj: Martin Minka/Denník Slovensko)

Huawei P40 hodnotíme ako mimoriadne podarený smartfón. Ponúka všetko, čo by smartfón mal mať. Chýbajúce Google služby nie sú rozhodne dôvodom na to, aby ste siahli po konkurencii.

Môže to totiž byť aj naopak, napríklad nám sa ich absencia páčila. To už je ale subjektívne. Či už ide o kvalitnú konštrukciu, pekný displej, špičkový výkon, príjemné prostredie, skvelý fotoaparát alebo spoľahlivú batériu, s Huawei P40 chybu určite neurobíte.

Za cenu 799 eur môžete na trhu nájsť Apple iPhone 11 či OnePlus 8. Je len na vás, ktoré parametre sú pre vás prioritné. Huawei P40 však nesklame v žiadnom ohľade.

— Martin Minka

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

14

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

TikTok hrozí právnymi krokmi proti zákazu od Trumpa

TikTok hrozí právnymi krokmi proti zákazu od Trumpa

Zástupcovia videoaplikácie TikTok hrozia, že podniknú právne kroky proti novému zákazu, ktorý vo štvrtok vydal americký prezident Donald Trump. Šéf Bieleho domu podpísal dve nariadenia, ktoré začnú platiť o 45 dní a zakazujú transakcie v USA s čínskymi..