Na spoločnej hranici Arménska a Azerbajdžanu pokračujú strety ozbrojených síl

Arménsko (Zdroj: SITA)

Na spoločnej hranici Arménska a Azerbajdžanu vo štvrtok ráno znova nastali strety medzi ozbrojenými silami oboch krajín, pričom obe strany sa z útokov navzájom obviňujú. Zrážky zmietajú nepokojnú hranicu už od nedele a do utorka si vyžiadali najmenej 16 mŕtvych.

Arménske ministerstvo obrany vo štvrtok obvinilo azerbajdžanské sily z pokusu o infiltráciu krajiny. Hovorca rezortu uviedol, že arménske jednotky útok odradili.

Azerbajdžanské ministerstvo obrany zase vo vyhlásení uviedlo, že arménska armáda ráno napadla jeho sily a na niekoľko osád strieľala zbraňami veľkého kalibru a mínometmi. Predstavitelia oboch krajín tvrdia, že boje pokračujú.

Arménsko a Azerbajdžan sa už dlho sporia o región Náhorný Karabach v druhej zmienenej krajine, ktorý od 90. rokov kontrolujú sily etnických Arménov podporované Jerevanom. Ozbrojené sily oboch krajín sa často dostávajú do stretov, tieto súčasné sú však zrejme najhoršie od roku 2016, keď si štyri dni bojov vyžiadali mnoho mŕtvych.

Azerbajdžan teraz prišiel počas troch dní bojov o 11 vojakov a jedného civilistu. Arménsko uviedlo, že v utorok zabili štyroch jeho vojakov. Vo štvrtok zase arménski predstavitelia uviedli, že od nedele zaznamenali 20 zranených vojakov, z toho jedného vo vážnom stave.

Spojené štáty i Rusko odsúdili násilnosti na hranici a vyzvali obe strany, aby sa ich zdržali. Turecko v reakcii na udalosti na hranici vyjadrilo silnú podporu Azerbajdžanu, s ktorým má úzke väzby.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji vakcín

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji vakcín

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji druhej generácie vakcín proti koronavírusu. Oznámil to v utorok rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Ako dodal, spolu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou plánuje vo štvrtok navštíviť Izrael. S tamojším premiérom..

Odoberajte náš newsletter