Situácia v cestovnom ruchu je podľa asociácie kritická a po skončení letnej sezóny sa výrazne zhorší

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Rezervácie a vyťaženosť hotelových zariadení turistami sú počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny na Slovensku výrazne nižšie ako v minulom roku. V pobytových hoteloch je pokles počas leta od 30 % do 40 %. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Asociácie hotelov a reštaurácií (AHRS).

Oveľa horšie sú na tom podľa zistení asociácie mestské hotely, kde priemerná vyťaženosť nedosahuje ani 20 % kapacít, čo znamená zníženie počtu prenocovaní oproti roku 2019 až o 70 %. “Viacero mestských hotelov pritom zostáva v lete zatvorených a zlepšenia sa neočakávajú ani v septembri. Vtedy zrejme prudko klesne záujem aj o pobytové hotely,” konštatuje AHRS.

Situácia v cestovnom ruchu je podľa asociácie stále kritická a očakáva, že po skončení letnej sezóny sa na celom Slovensku výrazne zhorší. “Nástroje pomoci považujeme za nedostatočné a zle nastavené. Len 5 % z doteraz vyplatenej pomoci bolo pre ubytovacie a stravovacie služby, ktoré naopak zaznamenali najvyšší pokles tržieb a sú najviac postihnutým odvetvím koronakrízou,“ uviedol generálny manažér AHRS Marek Harbuľák. Upozornil, že vlády v susedných a takmer všetkých európskych krajinách, už pritom prijali špecifické opatrenia orientované len na odvetvie cestovného ruchu.

V júni dosiahla priemerná vyťaženosť hotelov necelých 21 %, pričom približne tretina hotelových kapacít bola kvôli nízkemu dopytu stále zatvorená. Mestské hotely boli vyťažené na 14 %, v Bratislave na 14,9 % a pobytové na 24,4 %. “Vyšší dopyt po týchto službách bol však spôsobený aj čerpaním pobytov, ktoré boli preložené z marca, apríla a mája,” objasňuje asociácia.

V júli obsadenosť stúpla a dosiahla priemernú hodnotu takmer 38 %. V rovnakom období minulého roka to ale bolo 72 %. Dôvodom je výrazný prepad zahraničných návštevníkov a pokles domácich klientov. Najväčší pokles zažívajú opäť mestské hotely, kde bolo rezervovaných len necelých 19 % ich kapacity. V prípade pobytových hotelov je situácia lepšia, počet rezervácií dosiahol viac ako 52 %. V rovnakom období uplynulého roka ale dosahovali mestské hotely 68 % a pobytové takmer 78 %. “Prepad počtu prenocovaní v mestských hoteloch oproti roku 2019 je približne 70 % a v pobytových hoteloch viac ako 30 %,” konštatuje AHRS.

Rovnaká situácia sa pritom podľa nej pravdepodobne zopakuje aj v auguste. Asociácia pripúšťa, že tento stav môže byť ovplyvnený aj zmenou spotrebiteľského správania, ktoré sa v období koronakrízy prejavuje rozhodovaním a rezerváciami na poslednú chvíľu. Ďalší vývoj ovplyvní epidemiologická situácia a miera rozšírenia ochorenia COVID-19 nielen na Slovensku, ale aj v iných dovolenkových destináciách Slovákov.

Prieskum realizovala Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska od 8. do 12. júla tohto roka. Údaje o stave rezervácií a svojej vyťaženosti poskytlo celkovo 165 hotelov, čo je približne 25 % z ich celkového počtu na Slovensku. Cieľom prieskumu bolo zistiť dopad koronakrízy na záujem turistov o ubytovacie služby v hoteloch.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...