Polícia predsa zabíja viac belochov, reaguje Trump na slová o strieľaní černochov policajtmi

Donald Trump (Zdroj: SITA)

Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu CBS News uviedol, že polícia na území jeho krajiny zabíja viac belochov. Reagoval tak na otázku, prečo americká polícia stále zabíja černochov. Kritizovaný bol aj jeho postoj ku konfederačnej vlajke, pričom prezident považuje jej viatie za slobodu prejavu, podobne ako napríklad heslá BLM.

V rozhovore pre televíziu CBS News americký prezident Donald Trump podotkol, že belochov zabíja polícia v Spojených štátov rovnako, ako černochov. Uviedol to v reakcii na otázku redaktora, ktorý sa pýtal, prečo černosi stále umierajú v rukách mužov zákona.

„Umierajú aj belosi. Umierajú aj belosi. Aká zlá otázka,“ odpovedal americký prezident. „Umiera viac belochov, mimochodom. Viac belochov,“ dodal Trump. Za to si vyslúžil kritiku viacerých médií aj spomínanej televíznej stanice.  

Tie odkazujú na viaceré štatistiky, podľa ktorých majú černosi v Spojených štátoch 3,5-krát vyššiu šancu, že budú zabitý policajnými príslušníkmi. Iná štúdia výskumníkmi z Harvardu v rokoch 2013 až 2017 naopak potvrdila, že zabíjaní sú najčastejšie belosi.

Štatistiky hovoria jasne

Bieli obyvatelia tvoria taktiež väčšiu demografickú skupinu – je ich približne päťkrát viac ako černochov. Čo však kritici málokedy spomínajú, je aj fakt, že černosi nie sú len častejšie strieľaní políciou (relatívne k ich populácii), ale častejšie taktiež páchajú násilné zločiny.

Ako informoval Denník Slovensko, černosi majú na svedomí podľa štatistík 5-násobne vyššiu mieru vrážd. V prípade medzirasových konfliktov je 11-krát väčšia šanca, že černoch zabije belocha ako naopak. Zodpovední sú tiež napríklad za 62 percent krádeží či 45 percent prepadnutí.

Sloboda prejavu

Trump bol už v minulosti kritizovaný za svoj postoj ku konfederačnej vlajke, pričom jej vystavovanie považuje za slobodu prejavu. „Všetko, čo poviem je sloboda prejavu. Je to veľmi jednoduché,“ odpovedal americký prezident.

V roku 2015 Trump uviedol, že daná vlajka Konfederácie patrí do múzea. Na otázku, či by mu nevadilo, ak by táto vlajka viala na jeho zhromaždeniach odpovedal: „Viete, záleží na tom, aká je vaša definícia. Ja som spokojný so slobodou prejavu. Je to veľmi jednoduché.“

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

11

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Česku potvrdili ďalších 323 ľudí nakazených koronavírusom

V Česku potvrdili ďalších 323 ľudí nakazených koronavírusom

Česká republika zaevidovala za uplynulých 24 hodín ďalších 323 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. Je to najvyšší denný nárast v krajine od 3. apríla. Ochorenie COVID-19 potvrdili od začiatku pandémie 18 060 osobám, pričom 12 749 sa už..