Danko chce byť stále predsedom SNS. A jej posledným klincom do rakvy

Andrej Danko (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR SNS nosí punc tradície a národovectva takmer 150 rokov. V minulosti strana združovala národnú inteligenciu Slovenska a medzi jej členov patrili takí velikáni ako Svetozár-Hurban Vajanský, Vavro Šrobár, Martin Rázus, Matúš Dula či Milan Hodža. Bohužiaľ, jej poslední dvaja predsedovia povesti svojich predkov nedostali a dokonca s ich levím pričinením vznikajú iniciatívy na zákaz používania historickej značky SNS.

Po tom, čo SNS utrpela debakle v regionálnych, komunálnych a aj v parlamentných voľbách, ponúkol Andrej Danko svoju funkciu na sneme, ktorý by sa mal uskutočniť dvanásteho septembra tohto roku.

Bývalý predseda NR SR si ale medzi časom svoje rozhodnutie rozmyslel a Facebook SNS sa prebral z povolebnej kómy. Srší príspevkami venovanými duševnej obrode a nájdenej pokore Andreja Danka zvažujúceho opätovnú kandidatúru na post predsedu SNS.

Rozhnevané štruktúry s odozvou dlho neotáľali. V strane sa objavili dva prúdy, jeden revolučný a jeden reformistický. Kým revolučný prúd žiada odchod všetkých členov podieľajúcich sa na doterajšej politike, tak reformisti prichádzajú s návrhom exposlanca Radovana Baláža za predsedu strany. Oba prúdy sa zhodujú v spoločnom menovateľovi problémov strany – toxicite Andreja Danka.

Súčasný predseda nesie leví podiel na víťazstve strany vo voľbách do parlamentu 2016. No tesne po zvolení sa zo spasiteľa stal aj kat. Z tradičnej strany so štruktúrami sa stala strana jedného muža bez talentu pre politiku.

Obe tvrdenia podčiarkuje fakt, že svoj osobný reštart promuje cez stranícky profil 150-ročnej strany, ktorej významní činitelia boli potomkami kodifikátorov spisovnej slovenčiny bojujúcich proti násilnej maďarizácii. Dnes pritom na jej Facebooku nájdete Andreja Danka v krikľavo ružovom tričku rúbať drevo a vyznávať sa jemu vlastnou vetnou skladbou z ťarchy svojej bývalej, nie príliš významnej, funkcie.

V skratke, štruktúry SNS majú právo byť rozzúrené, veď si na nich bývalý predseda spomenul až po troch prehratých voľbách. Ak by sa však Andrejovi Dankovi podarilo nejako presvedčiť štruktúry, tak voličov sa mu bude získavať len veľmi ťažko. Politik môže byť nenávidený, no nesmie byť na smiech. Andrej Danko sa stal snáď najvďačnejším terčom politickej satiry v moderných dejinách Slovenska.

Osud anti-dankovského hnutia v strane je však otázny. Pokiaľ revolucionári neupustia od svojich tvrdých požiadaviek, môžu si vylámať zuby na personálnej prázdnote v strane. O tú sa pričinil súčasný predseda kontinuálnymi čistkami.

Problémom môže byť aj samotný proces voľby nového lídra, keďže stanovy sú postavené tak, že nevedno, kto vyberá kandidátov na snem. Samotný snem, ktorý môže odvolať predsedu, pritom zvoláva len predseda. A ten si už zloženie funkcie rozmyslel.

Gréckou tragédiou v SNS trpí najviac konzervatívny a národne orientovaný volič, ktorý si nezaslúži takéto divadlo. Slovo robí chlapa a pokiaľ si chlap nedostane svojho slova, o niečom to vypovedá. Najsmutnejší je však hrdý odkaz SNS a jej slávnej minulosti, ktorý je už vyše dvoch dekád pošliapavaný opito pôsobiacimi výstrelkami jej predsedov, posmechom celej krajiny a papalášizmom, ktorý s ľudovou stranou má iba pramálo spoločné.

— Jozef Hrabina

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

63

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...