Polícia v Ontáriu prestane uvádzať pohlavie páchateľov. Chce byť „progresívnejšia“

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Kanadská Ontárijská provinčná polícia (OPP) prestane uvádzať pohlavie páchateľov a obetí. Dôvodom má byť nový výklad zákona o ľudských právach ako aj zámer byť viac „progresívny“. Informuje o tom kanadský telerozhlas CBC.  

Provinčná polícia v kanadskom Ontáriu prestane zverejňovať pohlavia obvinených a obetí zločinov. Dôvodom  je nový pohľad na legislatívu, ale aj nutnosť byť „viac progresívny“. „Keď sme skontrolovali naše štandardné operačné procedúry, všimli sme si, že sme uvádzali informácie, ktoré máme zakázané zverejňovať,“ vysvetľuje hovorkyňa OPP Carolle Dionne.

Nezáleží na tom, či to bol muž alebo žena, kto dostal pokutu za rýchlosť, ale to, že ju dostali, hovorí Dionne. „Máme množstvo jednotlivcov, ktorí sa identifikujú ako muži, ale sú v skutočnosti ženy, alebo naopak. To je jeden z dôvodov. Chceme rešpektovať priania jednotlivcov,“ dodáva.

Odteraz len jednotlivci

Aj keď je väčšinou v anglickom jazyku možné uhádnuť pohlavie človeka podľa mena, v prípadoch kedy to nebolo jasné polícia špecifikovala, či ide o muža alebo ženu. Po novom to už neplatí. „Budeme odteraz hovoriť „jednotlivec“ alebo „obvinený“ a nebudeme používať špecifické zámená,“ vysvetľuje hovorkyňa.

Naopak, policajné zbory v Toronte alebo kanadskom Londýne, ktoré pod OPP nespadajú, stále pokračujú vo zverejňovaní pohlaví páchateľov a obetí. Hovorca londýnskej polície podotýka, že ontárijský zákon nezakazuje zverejňovanie pohlavia, ako si to vyložil ontárijský policajný zbor.

Zbytočný krok

Právnik špecializujúci sa na ľudské práva Elie Labaky podotýka, že polícia o ľuďoch zverejňuje také informácie, ako sú napríklad meno, vek alebo adresa. „Z toho dôvodu mi príde krok OPP zbytočne opatrný a pravdepodobne sa tak snažia predčasne vyhnúť právnym dôsledkom,“ hovorí Labaky .

Ak je človek z niečoho obvinený, jeho meno a aj ďalšie informácie sú súčasťou záznamu, podotýka právnik a dodáva, že ak by náhodou došlo ku chybe pri uvádzaní pohlavia, dá sa to jednoducho napraviť.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...