Kompilát s prvkami plagiátu ako diplomová práca ministra školstva? Gröhling svoju diplomovku utajil

Branislav Gröhling (Zdroj: SITA)

Po kauze okolo diplomovky predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), pre ktorú on sám vyvolal hlasovanie o dôvere voči jeho osobe na čele NRSR, sa ozval minulý týždeň minister školstva, Branislav Gröhling (SaS). Na sociálnej sieti napísal, že po preverení v centrálnom registri mala jeho práca ešte vyššiu zhodu ako Kollárova. Podľa šéfa rezortu školstva však bola jeho diplomovka v súlade s legislatívou. Podľa Denníka N ale ide o „kompilát s prvkami plagiátu“.

„Môžete mať prácu so zhodou 5 % a bude to plagiát a môžete mať prácu so zhodou 35 % a bude to originál. Posudzuje to každý školiteľ, oponent a komisia individuálne a hodnotia, aká miera citácií je prijateľná a aká nie,“ napísal Gröhling minulý týždeň na svojom facebookovom profile, kde obhajoval svoju diplomovku. Tvrdil pritom, že neexistuje jednotné pravidlo, ktoré by povedalo, aké precento zhody je povolené a aké nie.

Podľa Denníka N je však Gröhlingova diplomová práca „kompilátom s prvkami plagiátu“ a minister vraj „skopíroval do nej skoro celú svoju bakalárku“.

Prácu v knižnici nenájdete

Svoju záverečnú prácu obhajoval minister na Paneurópskej vysokej škole. Denník informuje, že v čase, keď sa hovorilo o Kollárovej diplomovke, požiadal Gröhling, aby škola stiahla jeho práce z webu knižnice.

Pripomeňme, že minister školstva argumentoval v prípade svojej diplomovky aj tým, že vysokoškolské štúdium sa podľa neho nedá posudzovať na základe jednej záverečnej práce.

Percentuálnu zhodu svojej diplomovej práce, ktorú obhájil v roku 2009, si dal minister preveriť podľa vlastných slov pre zaujímavosť. „Dal som si ju do systému a zhodu som mal 31 %. Aj podľa dnešných pravidiel je to pre oblasť práva v poriadku,“ obhajoval sa Gröhling.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

17

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...