Záborská kritizuje rozhodnutie zmeniť chrám Hagia Sofia na mešitu

Anna Záborská (Zdroj: SITA)

Poslankyňa NR SR Anna Záborská sa na sociálnej sieti pripojila k pápežovi Františkovi a vyjadrila svoj postoj k rozhodnutiu najvyššieho súdu v Turecku. Predsedkyňu Kresťanskej únie zarmucuje, že z chrámu Hagia Sofia sa stane mešita.

Na Námestí svätého Petra v nedeľu pápež František vyhlásil, že rozhodnutie tureckého prezidenta, ktorý v piatok formálne premenil ikonický chrám Hagia Sofia v Istanbule na mešitu, ho “veľmi bolí”. K jeho slovám sa dnes na sociálnej sieti pridala aj Anna Záborská, predsedkyňa Kresťanskej únie.

“Neide o to, že by na tento akt nemalo Turecko právo. Je to však krok, ktorý nepomáha dialógu medzi moslimami a kresťanmi. Je to vyjadrenie moci, ktorá nepociťuje úctu ku starobylej náboženskej a kultúrnej tradícii časti svojich občanov,” napísala.

Poslankyňa pripomína, že potrebujeme pracovať na budovaní úcty k tradícii, z ktorej vzišla naša civilizácia. Vyzdvihla aj potrebu občanov a politikov, ktorí budú poznať našu históriu a rozumieť súvislostiam.

Hagiu Sofiu alebo Chrám Svätej Múdrosti postavili v šiestom storočí a takmer jedno tisícročie bola najväčšou sakrálnou stavbou kresťanského sveta. Po dobytí vtedajšieho Konštantínopolu v roku 1453 z nej Osmani spravili mešitu.

Od roku 1934 slúži ako múzeum, ktoré každoročne pritiahne milióny návštevníkov. Nacionalistické a náboženské skupiny sa však dlho usilovali o jej premenu naspäť na mešitu, zatiaľ čo ostatní veria, že by mala zostať múzeom na znak kresťanskej a moslimskej solidarity.

—VDA/SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...