Pilot F1 Kvjat: V Rusku pokľakneme iba pred vlajkou, vlasťou a Bohom

Daniil Kvjat (Zdroj: SITA)

Pokľaknutie pre športovými zápasmi a podujatiami na znak spolupatričnosti s aktivistami hnutia Black Lives Matter sa stalo celosvetovým trendom, ktorý sa nevyhýba ani pretekom Formuly 1, kde však nevládne v tomto smere jednota. Kritiku časti verejnosti vyvolali jazdci, ktorí nepokľakli počas hymny pred minulovíkendovým pretekom Austrian Grand Prix v susednom Rakúsku. Medzi nimi aj svetoznámy pilot F1 Kimi Raikkonen. Ruský jazdec Daniil Kvjat zase vysvetlil, že jeho mentalita mu pokľaknúť nedovoľuje.

Pred pretekom Austrian Grand Prix v rakúskom Spielbergu si odmietlo pokľaknúť dovedna 6 jazdcov vrátane Raikkonena. Rovnako urobil aj jeho tímový kolega zo stajne Alfa Romeo Antonio Giovinazzi.

Nepokľakli ani piloti Ferrari Charles Leclerc Max Verstappen zo stajne Red Bull, Carlos Sainz ne McLarenu a Daniil Kvjat z Alpha Tauri. Všetci jazdci však na sebe mali jednotné tričká s nápisom „End Racism“ (Koniec rasizmus).

Všetci vyššie menovaní si vyslúžili na sociálnych sieťach kritiku zo strany podporovateľov hnutia Black Lives Matter a ďalších ľudskoprávnych aktivistov bojujúcich proti rasizmu smerovanému proti černošskej komunite.

Každý má právo na názor

Raikkonen svoj odmietavý postoj vysvetlil tým, že každý má právo konať ako chce a tímy F1 sú podľa jeho názoru jednotné v tom, že sú proti rasizmu, ale kritiku sociálnych sietí za to, že vedenie F1 nerobí dosť v boji proti rasizmu, považuje za „šialenú“.

„Celá F1 a všetky tímy robia, čo môžu, takže je trochu šialené pochybovať o týchto veciach, ale taký je svet. Každý má právo konať podľa toho, ako to cíti. Všetci jazdci sú jednoznačne proti rasizmu,“ vyhlásil Raikkonen.

S tým, že by každý mal konať podľa vlastného vedomia a svedomia súhlasil aj Lewis Hamilton, ktorý si pred závodom Austrian Grand Prix v rakúskom Spielbergu pokľakol. Rovnako sa zachovali aj trinásti ďalší piloti vrátane Hamiltonovho dlhoročného rivala a štvornásobného šampióna F1 Sebastiana Vettela.

Špecifický prípad

Svoje špecifické dôvody na to, aby nepokľakol mal Daniil Kvjat z tímu Alpha Tauri, ktorý je pôvodom Rus a v jeho rodnej krajine má pokľaknutie iné symbolické významy ako v USA. Kým v Amerike sa poslednú dobu označuje za symbol solidarity s hnutím BLM, tak s Rusku je pokľaknutie považované za symbol podriadenia, čo má historické dôvody v časoch, keď Rusi museli pokľaknúť pred mongolskými dobyvateľmi.

„Moja mentalita a vzťah k mojej krajine mi nedovolia pokľaknúť. Má to určité dôvody. Som pripravený ukázať, že som proti rasizmu, ale kľaknúť si, je niečo, čo som sa rozhodol nespraviť,“ zdôvodnil Kvjat svoje konanie s tým, že Rusi pokľaknú iba pred vlasťou, vlajkou a Bohom. Dodal, že podľa neho bolo dostatočné, že všetci piloti mali na sebe tričká s nápismi „End racism“.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

56

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...