Zverejnili identitu ľudí, ktorí vo Francúzsku na smrť dobili vodiča autobusu. Všetci štyria mali arabské mená

Zábery z protestného pochodu. Na fotografii sa nachádza Philippe Monguillot spolu s manželkou Veronique (Zdroj: SITA)

Oficiálna facebooková stránka policajných protiteroristických inštruktorov zverejnila utajovanú identitu páchateľov, ktorí vo francúzskom meste Bayonne piateho júla na smrť dobili vodiča autobusu za to, že ich upozornil na potrebu nosiť vo vozidle rúška. Podľa mien šlo zrejme o prisťahovalcov alebo ich potomkov.

Francúzskou spoločnosťou otriasol v uplynulých dňoch brutálny útok. Štvorica páchateľov v juhozápadnom meste Bayonne dobila šoféra autobusu tak, že skončil v stave mozgovej smrti. Dôvodom bola tá skutočnosť, že ich do vozidla odmietol vpustiť bez rúšok.

Obeťou bol 59 ročný Philippe Monguillot. Pár dní po útoku zomrel. „Rozhodli sme sa, že ho necháme ísť. Lekári aj my sme s tým súhlasili,“ skonštatovala jeho dcéra Marie.

Vodičova rodina zorganizovala v stredu večer tichý pochod na jeho pamiatku na autobusovej zastávke, kde sa útok odohral. Jeho kolegovia využili možnosť zobrať si po útoku voľno a nepracovať. Od pondelka začnú opäť chodiť do práce, avšak so zvýšenými bezpečnostnými opatreniami.

Udalosť mala presah prakticky do všetkých svetových a slovenských hlavnoprúdových médií. Na identitu páchateľov však bolo uvalené informačné embargo a hovorilo sa napríklad o „štvorici mladíkov“ či „skupine ľudí“.

Viac svetla do tejto kľúčovej otázky však vniesla oficiálna facebooková stránka francúzskych protiteroristických policajných inštruktorov (Page Officiel Des Instructeurs Police). Tá štyroch útočníkov opísala ako Mohameda C., Mohammeda A., Moussa B. a Sélima Z., čo sú mená typické pre arabské migračné prostredie.

Policajný príspevok vyvolal vo francúzskom online priestore doslova tsunami a zdieľalo ho vyše 50-tisíc užívateľov a zhruba 4,5-tisíc ho komentovalo. „Žurnalisti a žurnalistky, aspoň raz majte tú odvahu a lojalitu informovať svojich krajanov o prísnej pravde,“ písalo sa v jednej z najvýraznejších odoziev.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

109

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...