Británia Slovensko primitívne politicky vydiera

Britský premiér Boris Johnson (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Ľahostajná Británia, v ktorej sa epidemiologická situácia nedá ani len porovnať s tou slovenskou, od nás požaduje pri vzájomnom cestovaní rovnaký prístup, aký zaujímame my k nim. Vzhľadom na okolnosti sa to nedá pomenovať inak ako politickým vydieraním.

Zákonitosti postupovania koronavírusu (bez ohľadu na to, ako vážne ho beriete) sú pomerne jasné. Krajiny, ktoré k jeho šíreniu pristupovali laxne, dnes trpia dennými prírastkami, ktoré sa počítajú rádovo v stovkách či v tisíckach.

Naopak, štáty, ktoré na pandémiu zareagovali pohotovo hneď v úvode, dnes vykazujú situáciu, kedy môžu doktori na infekčných oddeleniach sedieť s nohami vyloženými na pracovnom stole.

Príkladom prvej kategórie štátov je napríklad aj Británia. Počet jej pozitívnych testov na milión obyvateľov predstavuje zhruba 4 300 a počet úmrtí, rovnako na milión obyvateľov, činí zhruba 660.

Úplne na opačnej strane barikády leží aj naše Slovensko, kde sme na milión obyvateľov doposiaľ zaevidovali asi 350 pozitívnych vzoriek a zomrelo nám 5 pacientov.

Podobná východzia situácia bola aj v časoch, kedy sa v Európe začali uvoľňovať cestovné reštrikcie a Slovensko začalo vyberať z palety štátov, z ktorých ľuďom umožní vstup bez obmedzení, tie najmenej rizikové. Británia, pochopiteľne, chýbala. A stále chýba.

Rovnakou logikou ale na vec nešlo Spojené kráľovstvo. Absentujeme totiž na britskom zozname krajín, z ktorých môžu ľudia bez obmedzení pricestovať. Pričom sa na ňom nachádzajú aj násobne rizikovejšie štáty ako Chorvátsko či Česko.

Pýtate sa na dôvod? Nejde o povestný suchý britský humor a – ako sme si názorne ukázali – ani o rozumné zdravotné a epidemiologické dôvody. Skutočnú príčinu britského verdiktu naznačil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. „Obmedzenie zrejme súvisí s reciprocitou,“ skonštatoval. Inými slovami, ostrovania očakávajú rovnaký postoj, aký máme my k nim.

Preložené do ľudskej reči, Briti nás (zrejme) primitívne politicky vydierajú tam, kde nemá mať miesto politika, ale tvrdá zdravotnícka štatistika. Ak by podobný kalkul extrémne nekomplikoval život našich občanov tam žijúcich a v krajnom prípade nehazardoval so životmi ľudí, bolo by to smiešne. Ale veru, nie je, „spojenci“ naši.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

89

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Slovenské psycho

Slovenské psycho

KOMENTÁR Myšlienke o tom, že najväčším kritikom Igora Matoviča z roku 2020 je Igor Matovič z roku 2019, bolo včera učinené..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..