Od roku 1989 u nás existujú ľudia, ktorých živobytie závisí od boja proti Rusku, tvrdí exminister Draxler

Juraj Draxler (Zdroj: SITA)

Na území Slovenska existujú ľudia, ktorých živobytie závisí od toho, že bojujú proti Rusku, myslí si niekdajší šéf ministerstva školstva Juraj Draxler. Podľa jeho mienky ide o rovnakých ľudí, ktorí by pred rokom 1989 obhajovali priateľstvo so Sovietskym zväzom. Hoci Draxler pripúšťa, že niektoré spory si budeme musieť s Ruskom vydiskutovať, vraj je táto krajina pre nás užitočnejšia ako tunajší propagandisti s otrockou mentalitou, ktorí proti nej bojujú.

O tom, že slovenská zahraničná politika je vo vzťahu k dvom kľúčovým svetovým veľmociam značne nevyvážená, sa hovorí už dlhšie. Menej často však tieto názory znejú od vládnych či bývalých vládnych predstaviteľov. Toto tabu ale najnovšie prelomil exminister školstva Juraj Draxler.

Ten v rozsiahlom príspevku na sociálnej sieti píše, že až premiér Igor Matovič dáva protiruskej politike voľnú ruku, pričom odkazuje na vyjadrenie jeho ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý sa nedávno nechal počuť, že Slovensko je objektom záujmu ruských tajných služieb, čím navodzoval dojem nášho ohrozenia Kremľom.

Vraj je to šokujúce ako to, že vyjde Slnko

„V skutočnosti je to asi rovnako šokujúce zistenie, ako to, že Slovensko je objektom záujmu amerických spravodajských služieb. A že zajtra ráno vyjde slnko a večer zapadne. Veľmoci majú geograficky rozsiahle záujmy, sledujú, čo sa dá a snažia sa ovplyvňovať, čo sa dá, rôznymi prostriedkami,“ konštatuje Draxler, čím chce zrejme povedať, že podobné praktiky sú v medzinárodných vzťahoch bežné.

Podľa niekdajšieho šéfa rezortu vzdelávania sa podobné odhalenia o cudzích spravodajských aktivitách v civilizovaných krajinách riešia skôr v tichosti. „Ako keď Nemci či Rakúšania z času načas získajú dôkazy, že ich najvyšších predstaviteľov Američania úspešne odpočúvajú. Alebo, že niekto z Ruska sa snažil kúpiť nejaké vojenské tajomstvá,“ dodáva s tým, že občas sa naopak vyprodukuje veľká mediálna kauza, no po vyhostení pár diplomatov sa ide ďalej.

Tí istí by obhajovali ZSSR

„U nás však od novembra 1989 existuje silná komunita ľudí, ktorých živobytie závisí od toho, že bojujú proti Rusku. Presnejšie, nechávajú sa najímať na manévre, ktorých cieľom je komunikačne poškodzovať Rusko, podporovať ľudí, ktorí sa snažia narušiť tamojší režim (akurát ich, samozrejme, nevolajú západní agenti ale demokratické sily), všetko v hlbokom predklone,“ konštatuje exminister.

Z Draxlerovho pohľadu ide o rovnakých ľudí, ktorí by v bývalom komunistickom režime obhajovali spojenectvo so Sovietskym zväzom. Podľa neho ide o zástupcov vojensko-priemyselného komplexu, ktorý za desaťročia prerástol aj do médií či akademických kruhov a účastní sú v ňom vraj aj rôzne konzultačné firmy či dodávatelia pre štát. „Vytvárajú obraz nekonečne agresívneho Ruska, ktoré inak vôbec nestojí za záujem, lebo kultúrne je na ňom vraj zaujímavá len literatúra 19. storočia,“ hovorí o ich údajnej agende.

Nemôžeme tolerovať podržtaškov

Draxler pripúšťa, že sa môže stať, že niektoré veci si budeme musieť s ruskými predstaviteľmi „ostrejšie“ vydiskutovať, no vraj to neznamená, že by sme mali tolerovať „všelijakých domácich podržtaškov,“ ktorí sú vraj pripravení odovzdať naše územie, inštitúcie a masmédiá do „služieb záujmom, ktoré zarábajú na boji proti Rusku“.

„Rusko je jednou z dominantných krajín nášho priestoru, ktorá nám má rozhodne čo kultúrne, vedecky, ale v niečom aj spoločensky a politicky ponúknuť. Rozhodne viac, ako všelijakí profesionálni antiruskí propagandisti s otrockou mentalitou. Jedno je však isté, dnešná vládna garnitúra za tú svoju otrockú pozíciu bude dostávať protislužby, tieto kruhy sa ešte budú snažiť z Igora vyrobiť štátnika a prezieravého vodcu. Akokoľvek trápne to väčšine národa bude znie,“ uzatvára Draxler.

Matovič dá voľnú ruku politike proti Rusku.Hovorí sa o tom už dlhšie, a dnes sa ukázali prvé signály. Minister obrany…

Posted by Juraj Draxler on Friday, July 10, 2020

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

59

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...