Šefčovič šéfom Európskej komisie? Navrhne ho vraj V4

Maroš Šefčovič (Zdroj: SITA)

Známy slovenský diplomat a neúspešný tohtoročný kandidát Smeru na prezidenta by mohol obsadiť niektorú z vysokopostavených funkcií v Európskej komisii (EK). Hovorí sa dokonca o poste predsedu EK, na ktorom by v prípade zvolenia vystriedal doterajšieho šéfa komisie Jeana-Claude Junckera. Šefčovič má byť spoločným kandidátom krajín V4. Praha to však popiera.

Premiér Peter Pellegrini na summite EÚ priznal, že eurokomisár pre energetickú úniu Maroš Šefčovič je jedným z možných kandidátov, ktorý by mohol mať podporu krajín Vyšehradskej štvorky (V4), na post šéfa Komisie.

Správu o Šefčovičovi ako údajnom spoločnom kandidátovi V4 na kreslo predsedu Európskej komisie priniesli české Hospodárske noviny. Predseda českej vlády Andrej Babiš však označil informáciu za „nepravdivú špekuláciu“.

Babiš navyše popiera, že by V4 navrhovala Šefčoviča ako spoločného kandidáta na akúkoľvek z vysokých pozícií v štruktúrach Európskej únie.

Šefčovič mieri opäť do komisie

Situácia je o to komplikovanejšia, že z viacerých zdrojov zaznievajú v tejto veci rôzne, často protichodné informácie. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák uviedol, že Šefčovič je kandidátom Vyšehradskej štvorky na „niektorú z pozícií v európskych inštitúciách“, ale ďalej už nešpecifikoval o akú pozíciu by malo ísť.

Ďalšiu podobnú správu priniesol Slovenský rozhlas, podľa ktorého má byť Šefčovič celkom určite spoločným kandidátom V4 na niektorú z vrcholových funkcií v rámci Európskej únie. Informáciu rozhlasu potvrdil aj predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki.

V zákulisí európskej diplomacie sa navyše povráva, že Šefčovič by mohol nahradil Federicu Mogheriniovú, ktorá vedie európsku diplomaciu.

Kto je M.Šefčovič

Maroš Šefčovič je kariérny diplomat, ktorý začínal v 90 rokoch na ministerstve zahraničných vecí v Prahe ako poradca štátneho tajomníka. Pôsobil ako tajomník a konzul na veľvyslanectve v Zimbabwe a neskôr bol druhým tajomníkom a zástupcom veľvyslanca v Kanade. Pôsobil na slovenskom ministerstve zahraničných vecí.

Šefčovič bol zástupcom vedúceho misie a radca v Misii Slovenskej republiky pri Európskych spoločenstvách v Bruseli. V roku 1999 pôsobil ako veľvyslanec v Tel Avive. O desať rokov neskôr sa stal členom Európskej komisie zodpovedným za vzdelávanie.

V rokoch 2010 až 2014 bol podpredseda EK zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu. V súčasnosti je podpredsedom Európskej Komisie zodpovedný za energetickú úniu.

— Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...