Kiska: Pomaly prídeme do extrému, že nech si niekto trochu ukradne, veď základ je predsa poraziť mafiu

Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

O tom, prečo skončil v politike, čo očakával od parlamentných volieb a čo si myslí o kauze okolo diplomovky predsedu parlamentu Borisa Kollára prehovoril exprezident Andrej Kiska v rozhovore pre denník SME. Odpovede na niektoré otázky možno prekvapia.

Ako hlavný dôvod odchodu z politiky Kiska v rozhovore pre denník SME uvádza zdravotné dôvody. Prekonal totiž niekoľko operácií, z ktorých najvážnejšou a najnáročnejšou bola operácia srdca. O tom, že má Kiska zdravotné problémy, sa začalo hovoriť už vlani.

Už začiatkom marca, pár dní po parlamentných voľbách, v ktorých jeho strana Za ľudí získala len 5,77 % hlasov a stala sa tak s 12 poslancami najmenším parlamentným subjektom, Kiska oznámil, že „problému so srdcom sa stále nezbavil“. Do parlamentu nenastúpil. Jeho náhradníkom sa stal Tomáš Lehotský, ktorý síce kandidoval z 12. miesta kandidátky Za ľudí, ale prekrúžkoval ho Ján Benčík a tak skončil na 13. mieste.

SRDCE NEPOSLÚCHAŽiaľ, problému so srdcom som sa stále nezbavil. Dnes som v kardiocentre podstúpil kontrolu srdca, ktoré…

Posted by Andrej Kiska on Monday, March 9, 2020

Poslednú júnovú nedeľu na svojom facebookovom profile napísal, že ho čaká ďalšia operácia a pre zdravotné problémy končí v politike. „Na najbližšom sneme, ktorý bude 8. augusta už nebudem kandidovať za predsedu strany,“ uviedol Kiska s tým, že to vopred oznámil predsedníctvu.

ČAKÁ MA ĎALŠIA OPERÁCIA, SNEM SI ZVOLÍ NOVÉ VEDENIESlovensko, rovnako ako celý svet dnes zažíva situáciu, aká tu ešte…

Posted by Andrej Kiska on Sunday, June 28, 2020

Kiska očakával viac

Podľa vyjadrení z rozhovoru pre SME exprezident očakával, že jeho strana získa vo februárových parlamentných voľbách dvojciferný výsledok. To bolo aspoň jeho cieľom, ale dodal, že je vraj vďačný aj za to, že sa strana Za ľudí dostala do parlamentu a má dve dôležité ministerstvá.

Kiskovci kontrolujú rezort spravodlivosti, ktorý vedie Mária Kolíková a Veronika Remišová má na starosti novovytvorené ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktoré vzniklo transformáciou úradu vicepremiéra.

Ultimáta, Kollárova diplomovka a Smer

O Progresívnom Slovensku, ktoré sa vo volebnej koalícii so stranou Spolu tesne nedostalo do parlamentu, Kiska uviedol, že viaceré veci progresívcom v kampani nevyšli. Spomenul „agresivitu na bilbordoch“. Tvrdí, že mu vraj prekážalo, že namiesto debaty o tom, ako spolupracovať, dostával od PS/Spolu ultimáta.

Kauzu okolo diplomovej práce predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) okomentoval Kiska podobne ako aj ďalší kritici Kollára, keď pripomenul prípad Andreja Danka (SNS) a uviedol, že ide o to isté, ale politici koalície sa tvária, ako keby išlo o niečo iné.

Varuje pre „extrémom“, pri ktorom by vláda argumentovala, že v mene boja s mafiou je prípustné kradnutie či „nejaké tunelíky a pochybné nominácie“. Niečo také však exprezident rázne odmieta.

V rozhovore Kiska tiež reagoval na to, čo spravil pri kauze okolo Kollárovej diplomovky premiér Igor Matovič (OĽaNO), keď odmietol vyzvať Kollára na odstúpenie z funkcie s odôvodnením, že nechce dopustiť rozpad koalície a tým možnosť na návrat Smeru k moci. Nič také však podľa Kisku nehrozí.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

10

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...