Chomsky, Kasparov, Rowlingová. Svetové osobnosti v otvorenom liste kritizujú obmedzovanie slobody slova

Noam Chomsky (Zdroj: flickr.com)

Viac ako stovka rôznych svetových osobností podpísala otvorený list, ktorým sa vymedzujú proti obmedzovaniu slobodnej diskusie a slobody slova. Narážajú na tzv. kultúru rušenia (cancel culture), pod ktorou je v súčasnosti mnoho ľudí buď vyhodených z práce alebo nejakým spôsobom ostrakizovaných za prezentovanie odlišných názorov.

Približne 150 osobností z rôznych kútov sveta sa v otvorenom liste vyjadrili proti súčasnej kultúre cenzúry (tzv. cancel culture, doslovne kultúra rušenia), ktorá prakticky zatláča slobodu slova do úzadia. Žiadajú, aby sa zastavilo obmedzovanie slobodného šírenia názorov či myšlienok.

List vyšiel v časopise Harper a podpísali sa pod neho rôzne osobnosti, ako napríklad autorka knižnej série Harryho Pottera J. K. Rowlingová, šachový veľmajster Garri Kimovič Kasparov, spisovateľka Margaret Atwoodová, či lingvista a politický aktivista Noam Chomsky,

V liste sa spomína, že aj keď svet potreboval „rasové osvetlenie,“ v súčasnosti sa to deje na úkor slobody slova. „Slobodná výmena myšlienok a názorov, krv modernej spoločnosti, je každým dňom viac obmedzovaná,“ píše sa v danom texte.

Kultúra rušenia

Autori podotýkajú, že sa dnes príliš často tvrdo zakročuje voči ľuďom, ktorí sa previnili, niekedy len domnelo, prejavením iného názoru či myšlienky. Ľudia sú podľa nich za svoje postoje vyhadzovaní z práce, knihy sú sťahované z predaja a novinári dostávajú zákazy písať o niektorých témach.

List preto varuje pred týmto fenoménom, nazývaným doslovne kultúrou rušenia. Ide v podstate o odstraňovanie osôb, vecí či duševného vlastníctva z verejného priestoru na základe ich politicky nekorektnej charakteristiky.

„Už teraz riskujeme odvrhnutie. Spisovatelia, umelci a novinári sa boja o svoje živobytie. Stačí, aby sa len trochu odchýlili od spoločenského konsenzu, alebo s ním iba dostatočne nesúhlasili,“ vysvetľujú autori listu.

Kritika voči listu

Voči textu sa čoskoro objavila aj kritika. Niektorí podpísaní ľudia, napríklad spisovateľka Jennifer Finney Boylanová, ustúpili, keď zistili, akí ľudia list ešte podpísali – daná spisovateľka narážala napríklad na Chomského alebo Antwoodovú.

Riaditeľ značky liberálneho portálu Huffington post Richard Kim bol autormi oslovený, ale list odmietol podpísať. Podľa neho ide „o hlúpy, egocentrický blábol, ktorý má za cieľ len vystreliť si z ľudí, ktorým je adresovaný“.

Iniciátor listu Thomas Chatterton Williams uviedol, že dielo vznikalo takpovediac od srdca a podpora prišla organicky. „Chceli sme, aby dokument odrážal tú skutočnosť, že sa o slobodu slova bojí mnoho ľudí, nielen bieli muži v strednom veku,“ vysvetlil. On sám je totiž černoch.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

38

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...