Diplomovka Gröhlinga má ešte väčšiu zhodu ako tá Kollárová. Je to v poriadku?

Branislav Gröhling (v strede), Peter Osuský a Lucia Nicholsonová (Zdroj: SITA)

O záverečných vysokoškolských prácach našich politikov sa v posledných týždňoch písalo viac než dosť v súvislosti s diplomovkou predsedu NRSR Borisa Kollára (Sme rodina). Pre ňu chceli Kollára odvolať jeho vlastní koaliční partneri z SaS a strany Za ľudí, aj keď k tomu nakoniec nedošlo. Teraz sa k veci znova vyjadril aj minister školstva Branislav Gröhling (SaS), ktorý verejne priznáva, že jeho práca vykazuje podľa centrálneho registra ešte väčšiu zhodu ako mala Kollárova diplomovka.

Predseda parlamentu sa pred médiami spočiatku bránil tým, že jeho diplomová práca má podľa centrálneho registra vysokoškolských prác „iba“ niečo vyše 24 % zhodu. Za to, že v zdrojoch neuviedol prácu svojho školiteľa sa Kollár ospravedlnil, ale z postu šéfa NRSR neodišiel, vyvolal totiž hlasovanie o dôvere voči sebe samému a poslanci koalície ho podržali.

Kollára nazývali plagiátorom, ale minister školstva Branislav Gröhling vraví, že takzvaná kontrola originality zavedeného v roku 2010 neodhaľuje, či je práca plagiát alebo nie. Je to podľa neho iba pomôcka, ktorá ukazuje, ako sú v prácach využívané iné zdroje.

„Môžete mať prácu so zhodou 5 % a bude to plagiát a môžete mať prácu so zhodou 35 % a bude to originál. Posudzuje to každý školiteľ, oponent a komisia individuálne a hodnotia, aká miera citácií je prijateľná a aká nie,“ tvrdí Gröhling. Podľa šéfa rezortu vzdelávania neexistuje jednotné pravidlo, ktoré by povedalo, aké precento zhody je povolené a aké nie.

Rôzne podmienky

„Percento zhody sa líši podľa témy, odboru či školiteľa. Najnižšia zhoda býva pri prírodovedných odboroch, vyššia pri spoločenskovedných, najvyššia často pri práve. Niekde sa povoľuje 40 %, niekde 30 %, inde to nie je presne dané. Fakulta práva UPJŠ povoľuje 50 % zhodu pri rigoróznych prácach (v odôvodnených prípadoch môžu schváliť aj viac),“ argumentuje Gröhling.

Minister školstva so svojom komentári dodáva, že vysokoškolské štúdium sa nedá posudzovať podľa jednej záverečnej práce. Pre zaujímavosť preveril percentuálnu zhodu svojej diplomovej práce, ktorú obhájil v roku 2009. „Dal som si ju do systému a zhodu som mal 31 %. Aj podľa dnešných pravidiel je to pre oblasť práva v poriadku,“ konštatuje Gröhling.

Chystajú sa zmeny

Na druhej strane minister školstva priznáva, že sa v oblasti vysokoškolského vzdelávania chystajú zmeny. Gröhlingov rezort už nachystal zákon po vzore Českej republiky, ktorým bude možné do budúcnosti odoberať tituly.

„V systéme, ktorý kontroluje práce, je aktuálne 20 miliónov textov. Plánujeme ho rozšíriť o ďalších 5 miliónov textov, ako aj zlepšiť algoritmy, ktoré identifikujú obchádzanie overovania originality,“ sľubuje minister.

Podľa Gröhlinga pripravila Akreditačná agentúra štandardy pre Vvysoké školy a tie musia na ich základe nastaviť systém tak, aby nedochádzalo k nečestnému získavaniu titulov. „Ak to nenastane, nasledujú sankcie, ktorých výsledkom môže byť zrušenie programov na VŠ a teda aj zrušenie danej VŠ. Pripravujeme tiež nový zákon o VŠ, ktorý toto všetko zohľadní,“ sľubuje minister.

O ZÁVEREČNÝCH PRÁCACHToto je téma posledných dní. Bolo by dobré túto diskusiu vrátiť do vecnej roviny, preto treba…

Posted by Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny on Wednesday, July 8, 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

62

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...