Väčšinu nákaz HIV na Slovensku spôsobil homosexuálny styk medzi mužmi

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

V porovnaní s rokom 2018 nedošlo v uplynulom roku k vzostupu ani poklesu vo výskyte prípadov HIV/AIDS. V roku 2019 bolo v Slovenskej republike u občanov SR a cudzincov celkovo diagnostikovaných 102 nových prípadov HIV infekcie. Ide o najvyšší výskyt prípadov v jednom kalendárnom roku, rovnaký bol aj v roku 2018. Uvádza sa to v materiáli, ktorý dnes schválila vláda.

U občanov Slovenskej republiky bolo v roku 2019 potvrdených 74 nových prípadov HIV infekcie, z toho 73 prípadov u mužov a jeden prípad u žien. V porovnaní s rokom 2018, kedy bolo potvrdených 82 prípadov, došlo k poklesu vo výskyte prípadov o jedenásť percent. Minulý rok bolo diagnostikovaných osem prípadov AIDS a ohlásené dve úmrtia s HIV infekciou.

Z materiálu tiež vyplýva, že väčšina infekcií HIV bola v Slovenskej republike zaznamenaná v skupine mužov, ktorí mali sex s mužmi. Získanie nákazy homosexuálnym stykom sa potvrdilo v 49 percentách prípadov.

Heterosexuálnym stykom bolo prenesených 29 percent infekcií a v 22 percentách prípadov nebol spôsob prenosu stanovený. Najviac ľudí s HIV žije vo väčších mestách a najvyšší výskyt HIV infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji.

„Hlavne u mužov dochádza k nákaze stále častejšie aj v nižšom veku. Sporadické prípady v ťažko dostupných skupinách populácie, hlavne u migrujúcich občanov Slovenskej republiky a u ľudí bez doma, vytvárajú riziko skrytého šírenia HIV infekcie,“ vyplýva z materiálu.

V uplynulom roku sa prevencia HIV/AIDS zameriavala na celú populáciu Slovenskej republiky s dôrazom na špecifické rizikové skupiny obyvateľstva. V tejto súvislosti organizoval mnohé diskusie, besedy či rovesnícke programy aj Slovenský Červený kríž.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

14

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rozsudok v kauze Kuciak v stredu nepadne, pojednávanie presunuli

Rozsudok v kauze Kuciak v stredu nepadne, pojednávanie presunuli

Rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov v stredu 5. augusta nepadne. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková. „Predsedníčka senátu Ružena Sabová zrušila termín stredajšieho hlavného pojednávania z dôvodu nutnosti..