Rasistická ryba. Napísali vandali na sochu Malej morskej víly v Kodani

Socha Malej morskej víly v Kodani poškodená nápisom "rasistická ryba" (Zdroj: SITA)

To, že sú za rasistov aktivistami označovaní bývalí otrokári, politici či osobnosti, ktoré mali vo svojej dobe, pre dnešok, rasistické názory sa dá v mnohých prípadoch pochopiť. Práve táto téma budí stále hlasnejšiu diskusiu o vyrovnávaní sa západnej civilizácie s jej koloniálnou érou, ale už menej sa dá chápať to, že niekto za rasistickú označil aj Malú morskú vílu.

Jednu z obľúbených turistických atrakcií v dánskej metropole, ktorou socha Andersenovej Malej morskej víly nepochybne je, poškodil neznámy páchateľ na podstavci nápisom „rasistická ryba“. Podľa správy, ktorú priniesla agentúra Reuters polícia zatiaľ nikoho neidentifikovala a vec vyšetruje ako vandalizmus.

107 rokov stará socha vyrobená na motívy svetoznámej rozprávkovej postavy z pera spisovateľa Hansa Christiana Andersena v Kodani, ktorú ročne navštívia milióny turistov, už bola terčom vandalov.

Reuters pripomína, že sa na soche v minulosti „podpísali“ napríklad aktivisti bojujúci proti lovu veľrýb, či pro-demokratickí aktivisti volajúci po oslobodení Hongkongu od čínskej nadvlády. Za svoju existenciu prišla táto socha aj o hlavu a raz jej dokonca odrezali ruky. (Článok pokračuje pod fotografiou)

Socha Malej morskej víly v Kodani s odrezanou hlavou, rok 1964 (Zdroj: SITA)

Ľudia protestujúci po celom svete v mene amerického hnutia Black Lives Matter v uplynulých mesiacoch demonštrovali proti viacerým sochám historických osobností, ktoré mali podľa aktivistov rasistické postoje, boli kolonizátormi alebo vlastnili otrokov. Malá morská víla sa doposiaľ tejto miestami vyhrotenej debate úspešne vyhýbala.

Ťažko nájsť na morskej víle niečo rasistické

Prerábka Disneyho filmu Malá morská víla z roku 1989 vzbudila pozornosť vlani, keď bola do hlavnej úlohy morskej víly Ariel obsadená afroamerická herečka Halle Bailey. To by však komunitu aktivistov bojujúcu proti rasizmu v mene hnutia Black Lives Matter nemalo pobúriť, ale skôr naopak.

Ani odborníci nerozumejú, prečo by niekto označil Malú morskú vílu za rasistickú. „Len ťažko nájdem niečo, čo má byť na rozprávke o Malej morskej víle rasistické,“ uviedla pre lokálne dánske médiá Ane Grum-Schwensen, vedkyňa z centra H.Ch. Andersena pri University of Southern Denmark.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

14

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

Najnovším ohniskom nového variantu vírusu je domov dôchodcov v meste Houthuls a dve školy v Antverpách. Nový variant koronavírusu, ktorý prvýkrát zistili vo Veľkej Británii, sa čoraz viac šíri v Belgicku. "Tento variant sa usadil v našej krajine,"..

Odoberajte náš newsletter