Krajčí bol pozorovateľ pri ruských prezidentských voľbách. Podľa kritikov dezinformoval verejnosť

Marek Krajčí (Zdroj: Archív MK)

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) sa v roku 2018 ešte ako opozičný poslanec parlamentu za hnutie OĽaNO zúčastnil ako nezávislý pozorovateľ na ruských prezidentských voľbách. Uvádza to výskumná správa, ktorú zverejnila Európska platforma pre demokratické voľby (EPDE). Problém je v tom, že Krajčí nebol podľa EPDE nezávislý pozorovateľ, ale cestoval do Moskvy na pozvanie ruskej Dumy.

Portál Infosecurity.sk upozorňuje na údajne problematický fakt, ktorým je, že ruské médiá, pre ktoré sa pred dvomi rokmi vyjadroval ako nezávislý pozorovateľ ruských prezidentských volieb, uvádzali Krajčího ako poslanca NRSR. Od slovenského parlamentu však v tej dobe žiadne takéto poverenie na „nezávislé pozorovanie“ nikdy nemal.

Krajčí nebol podľa Európskej platformy pre demokratické voľby (EPDE) ani pozorovateľom Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Pozvala ho totiž Moskva.

Prezidentka EPDE Stephanie Schifferová sa ešte v roku 2018 obrátila listom na vtedajšieho predsedu NRSR Andreja Danka so žiadosťou o objasnenie, prečo Krajčí išiel do Ruska pozorovať prezidentské voľby na pozvanie Moskvy. Podľa Schifferovej tým súčasný minister zdravotníctva „úmyselne protirečil záverom pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)“.

To však nie je všetko. Šéfka EPDE v liste Dankovi dodala, že podľa nej sa „Krajčí sa usiloval o dezinformovanie ruskej verejnosti o skutočnej povahe medzinárodnej verejnej mienky o volebnom procese“ v Rusku. Bývalý predseda NRSR na Schifferovej výčitky uviedol, že o Krajčího ceste nebol údajne informovaný žiaden orgán ani útvar Kancelárie Národnej rady SR.

Dôvod na pozvanie vlastných pozorovateľov

Problém je podľa EPDE v tom, že Krajčí bol v Rusku pozorovať tamojšie prezidentské voľby v čase, keď bol riadne zvoleným poslancom parlamentu a tým pádom neobstojí, že súkromne vycestoval ako nezávislý pozorovateľ.

EPDE uvádza 3 možné dôvody, pre ktoré si ruská Duma (parlament) pozýva okrem oficiálnej pozorovateľskej misie OBSE aj svojich vlastných pozorovateľov, medzi ktorými bol pred dvomi rokmi aj dnešný šéf slovenského rezortu zdravotníctva.

Prvým z možných dôvodov, ktoré EPDE uvádza, je , že „ruské médiá potrebovali priaznivé vyjadrenia od medzinárodných pozorovateľov priamo v deň volieb, aby tak mohli ukázať ich riadny a pokojný priebeh“.

Ruské médiá navyše podľa EPDE potrebovali pozorovateľov, ktorí mali kladný vzťah ku Kremľu. Tým chceli „relativizovali a neutralizovali kritiku prezidentských volieb“. Predovšetkým tú, ktorá sa počas posledných ruských prezidentských volieb ozývala od oficiálnej pozorovacej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Treťou z uvádzaných možností, pre ktoré ruské médiá a úrady potrebovali iných zahraničných pozorovateľov, ako tých z OBSE, je podľa EPDE tá, že priaznivé komentáre týchto štátom pozvaných pozorovateľov boli použité na dezinformovanie ruskej verejnosti o skutočnej povahe medzinárodnej verejnej mienky o volebnom procese.

Krajčího vysvetlenie

Práve na tieto účely mal byť podľa portálu Infosecurity.sk zneužitý aj Krajčí ako pozorovateľ pozvaný ruským Federálnym zhromaždením (parlamentom). „Celý volebný proces bol vedený veľmi transparentným spôsobom,“ povedal súčasný minister zdravotníctva ruským médiám počas prezidentských volieb, ktoré v roku 2018 opäť vyhral Vladimir Putin.

Krajčí v reakcii uvádza, že sa na ruských prezidentských voľbách zúčastnil ako súkromná osoba na pozvanie ruskej štátnej Dumy. Sám seba pritom označuje za „nezávislého pozorovateľa“. Cestu mu vraj financovala Ruská mierová nadácia, s ktorou nikdy nemal a údajne ani nemá žiadne väzby a kontakty.

Ako člen súčasnej vládnej koalície presadzuje Krajčí podľa vlastných slov „jasné prozápadné a euroatlantické smerovanie Slovenska“.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

21

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter