Neomarxisti chcú zaviesť ministerstvo pre propagandu. Presadzujeme presne opačný smer, hovorí predseda KDŽP Taraba

Andrej Danko a Tomáš Taraba (Zdroj: SITA)


ROZHOVOR Potraty sú najväčšou genocídou v dejinách nášho národa. Žiadne vpády Turkov či Tatarov nenarobili takúto škodu. Existuje celá generácia kresťanských politikov, ktorí si z boja s potratmi urobili celoživotnú zárobkovú činnosť. Za to, že o tom hovoria, očakávajú, že večne budú v parlamente, tvrdí predseda strany Kresťanská demokracia – Život a Prosperita Tomáš Taraba.

Ste predsedom konzervatívnej kresťanskej strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita. Bolo treba zakladať novú stranu, keď už existujú KDH a Kresťanská únia? 

Po 30 rokoch, počas ktorých boli niektoré kresťanské strany až 4-krát vo vláde, na Slovensku neprišlo k žiadnemu zásadnému posunu v ochrane základných hodnotových princípov, ktoré tieto strany hlásajú. Vždy vládli s liberálmi a vždy cúvli zo svojich priorít za funkcie alebo rezorty. KDŽP je jediná strana na Slovensku, ktorá po 30 rokoch povedala, že my si dáme do stanov základnú zásadu, že nevstúpime do vlády, ktorá nezvýši ochranu života. 

V tomto sme čitateľný subjekt, nie sme radikáli, ale stojíme na strane toho, aby každý volič vedel, že toto sú naše priority a že toto budeme požadovať. Dnes kresťanskú demokraciu nikto neberie na politickej scéne vážne. Každý očakáva, že z ich zásad opäť ustúpia. U nás to nehrozí. 

Budete teda požadovať absolútnu ochranu života?

Náš cieľ je absolútna ochrana, ale samozrejme, ak máte možnosť zachrániť napríklad 2-tisíc životov, tak si nemôžete povedať „nie“, ja chcem zachrániť 7-tisíc a ak mi neumožníte zachrániť všetkých, menej ma nezaujíma.  Ak bude možnosť zmeniť súčasný stav, ktorý je asi jeden z najliberálnejších v Európe, ak bude možnosť posunúť tú latku vyššie, my to urobíme. Pracujeme na tom už dnes a veríme, že sa nám to podarí spolu s SNS už pred voľbami. V stredu začína okrúhly stôl s ostatnými politickými stranami, kde budeme už teraz chcieť presadiť a dohodnúť dôležité zmeny. KDH by malo rovnako ako my jasne povedať, že z týchto princípov v pakte s liberálmi necúvne. Odmietame registrované partnerstvá, chceme ochranu nenarodeného života, pretože národná politika nemôže nikdy súhlasiť s tým, že si zabíjame vlastný národ. Politici sa kĺžu po povrchu. Pozrite si prejav Kisku na svojom straníckom sneme. Povedal, že ľudia sú to najhodnotnejšie, čo národ má. Len na ochranu života týchto počatých ľudí neurobil ako prezident nič. 

Takže uspokojili by ste sa s poľským modelom zákona o potratoch?

Vo štvrtok boli v parlamente predostreté tri zákony, ktoré boli zhruba podobné. A potom bol štvrtý, ktorý na potratoch vlastne neriešil nič, ale bol tak prezentovaný. Ak by bol teraz v pléne len ten Matovičov zákon, tak by každý politik mal morálnu povinnosť hlasovať zaň. Ale minulý týždeň nastala situácia, že politici hlasovali každý za zákon, ktorý bol pre neho najlepší. Verešová s Matovičom nehlasovali za všetky zákony, za všetky zákony nehlasoval ani predkladateľ zákona OĽANO a rovnako Andrej Danko povedal, že bude hlasovať iba za najprísnejší a to od poslanca Vašečku. Andrej Danko a SNS nám už pre hlasovaním povedali, že Matovičov návrh nepodporia lebo ho nepovažujú za protipotratový a že nedôverujú inštitútu utajených pôrodov. Namiesto toho veci, ktoré riešil Matovičov zákon sme sa zhodli, že budeme spoločne riešiť v iných zákonoch, kam patria. Navyše už to, že liberáli povedali, že s Matovičovým návrhom nemajú problém lebo neobmedzuje v ničom potraty dáva Andrejovi Dankovi za pravdu. 

Na tlačovej konferencii po podpise hodnotového memoranda s SNS ste nazvali Vašečkov návrh “eugenickým” a že nie je dobrý. 

Nerozumiem tomu návrhu. Ak kresťan predkladá návrh zákona len tak, aby ho podal, tak by vždy mal byť absolútny, aby vyslal signál, že život treba chrániť pri každom človeku. Ak kresťan predloží návrh, ktorý život chráni len u zdravých ľudí, tak je to sprísnenie, ale je to negatívne svedectvo, ak to robí kresťanský politik. Preto sme si mysleli a predpokladám, že z toho vychádzal aj Andrej Danko, že pán Vašečka tento zákon má dohodnutý, že prejde. To je pre mňa jediné vysvetlenie, prečo predložil eugenický potratový zákon – je zlý, ale prejde.

Keď dával v minulosti Štefan Kuffa zákon, tak ho dal absolútny s tým, že poďme sa baviť, aká bude jeho výsledná podoba. O zatváraní žien nehovorí potratový zákon, ale trestný zákonník, ktorý za vraždu človeka vidí vždy trest. My sme však jednoznačne proti akémukoľvek trestaniu žien, ktoré vidíme ako obete. Našim cieľom nemôže byť naháňať ženy, ale abortívny priemysel a ten potlačiť. Pán Vašečka svojím zákon žiaľ vyslal signál, že tá latka je od začiatku postavená nižšie. Je faktom, že zo všetkých zákonov v parlamente bol najlepším a preto aj chápem, že ho Andrej Danko podporil.

Vytvorili ste hodnotové memorandum, ktoré ste podpísali s SNS ako prvou. O čom to memorandum je? 

My spájame ochranu národa s národne kresťanskými stranami. Potraty sú najväčšou genocídou v dejinách nášho národa. Žiadne vpády Turkov či Tatarov nenarobili takúto škodu. V spoločnosti je povrchná debata o spájaní kresťanov. Pýtame sa na čom sa chcete spájať? Na názve strany alebo na programe? Tu je celá generácia kresťanských politikov, ktorí si z boja s potratmi urobili celoživotnú zárobkovú činnosť. Za to, že o tom hovoria, očakávajú, že večne budú v parlamente. Oni nechcú problémy vyriešiť, ale celý život riešiť. Oni Vám povedia, už 25 rokov, že bojujem za život. Keď poviete pani Verešovej, aby prehlásila, že nepodporí žiadnu vládu, ktorá nezvýši ochranu počatého života, nedostanete to z nej. Takto môžete ísť za nimi po jednom.

Dnes sú kresťania vo všetkých politických stranách. Môžete byť v Smere alebo kdekoľvek. Vy nemusíte byť v strane, ktorá má v názve „kresťan“. Dôležité je, aby sme sa vedeli zhodnúť na tom, čo tá kresťanská politika je. A dnes tá tragédia je, že aj takzvané kresťanské strany sa hanbia prihlásiť k úplne základným atribútom kresťanskej politiky. Memorandum je o tom, že chceme silné Slovensko chrániace život, rodinu. A tiež chceme boj proti javom, ktoré Slovensko oslabujú ako napríklad drogy alebo ktoré oslabujú jeho identitu, ako napríklad masová imigrácia. 

Prečo ste ale ako prvú oslovili SNS? 

SNS je najstaršia strana na Slovensku a s kresťanstvom sa nespochybniteľne spája od svojho vzniku. Tak sa nám zdalo byť logické, že sme ju oslovili ako prvú a boli sme milo prekvapení, že ona sa k tomu nášmu memorandu prihlásila v celistvosti. Ak si prečítate naše hodnotové memorandum a porovnáte ho s tým, čo podpísalo KDH s propotratovým Progresívnym Slovenskom, tak to je ten rozdielny pohľad na to, ako zásadný v rokovaniach treba byť. Samozrejme, my možno v týchto otázkach sme tí, čo tlačíme viac na pílu, ale sme radi, že SNS sa dokázala k tomuto postaviť. 

Je tu možnosť, že budete mať so SNS spoločnú kandidátku? 

My sme mali teraz dvakrát okrúhly stôl, budeme ho mať s inými stranami aj budúci týždeň, takže očakávame, že predložíme niektoré konkrétne veci. Napríklad to, čo pretláčal Matovič, tak väčšina tých vecí nemá čo byť v potratovom zákone, ale v iných zákonoch. Pretlačili sme, aby sa menil zákon o pohrebníctve a potratené deti boli riadne a s úctou pochované.. Podpora žien na materskej od potvrdenej gravidity je niečo, s čím sme prišli pri vzniku strany my, takže to je naša agenda. 

Materskú nemá riešiť potratový zákon, to riešia iné zákony  a preto to budeme riešiť cez zákony, kam to patrí. Aj toto je bod, ktorý očakávane, že sa vďaka SNS podarí presadiť a myslíme si, že výška príspevku by nemala byť 220 euro, ale minimálna mzda. Takýchto návrhov, kde sme našli ihneď zhodu je približne šesť. 

Ak bude pozitívna skúsenosť so SNS, tak sa nebránime ďalším debatám, pretože my máme záujem, aby všetci vedeli, že KDŽP je národná, odborne vyspelá pro-life strana, chceme aby Slovensko bolo funkčnou krajinou. My sme my, máme vlastnú identitu, nie sme SNS, ale zároveň nechceme, aby prepadol akýkoľvek hlas a aby národné kresťanské sily spolupracovali. Tá platforma s SNS preto nie je vylúčená, že sa bude v kooperácii posilňovať. 

Spomenuli ste extrém. Je teda niekto taký, s ktorým si neviete predstaviť spoluprácu?

Úplný extrém je dnes Progresívne Slovensko. Presadzujú nielen kultúru smrti, ale tie ich nápady zaviesť myšlienkovú políciu, či ministerstvo pre ľudské práva len dokazujú, že je to klasická neomarxistická strana. Ľudské práva ľudia v demokracií nemajú vďaka ministerstvu, ale od Boha a všetko, čo nie je zakázané, má byť dovolené. Len neomarxisti si myslia, že ľudské práva má regulovať štát. Takto to presne videli 40 rokov komunisti, keď budovali demokratickú spoločnosť rešpektujúcu ich koncept ľudských práv.

Nemajú žiaden zmysluplný ekonomický program, tých 250 strán sľubov považujeme za veľký vtip a je to len dôkaz, že je to strana plná bezobsažného balastu. Nevidíme u nás nejaký priestor na podporu registrovaných partnerstiev. Keď toto je ich hlavný motív, tak si s nimi nevieme predstaviť žiadnu spoluprácu a považujeme ich za extrémnych.

Aký máte postoj k OĽaNO? Váš bývalý predseda Štefan Kuffa mal v minulosti konflikt s Igorom Matovičom. 

Ten konflikt je známy, ale nikto sa ním nezaoberá. Pri otázke, s kým budeme spolupracovať, má rolu to, že kto a ako bude podporovať kultúru života. Evidujem, že Štefan Kuffa v tejto oblasti narážal na konflikty v OĽaNO, kde bolo silné liberálne krídlo presadzujúce opak. 

Aký máte postoj k EÚ?

Sme za členstvo Slovenska v EÚ, ale je potrebné, aby byrokrati v Bruseli prestali ako nejaká sekta svojou činnosťou a požiadavkami ohrozovať prežitie tohto projektu. EÚ má mandát budovať prosperitu, spoluprácu medzi národmi a bezpečnosť. V prosperite dnes EÚ zlyháva, ekonomický rast je generovaný len tlačením peňazí, čo vidíme v inflácii na realitnom trhu, v bezpečnosti nedokáže ochrániť hranice.

Namiesto toho sa EÚ púšťa do kultúrnej vojny. Vydiera Afriku, aby akceptovala genderizmus a potraty, ak chcú nejakú obchodnú dohodu. Toto je pravá tvár liberálnej demokracie na čele s CDU, ktorá má dlhodobo v európskom parlamente väčšinu. Odmietame však verzie, že má Slovensko vystúpiť z Európskej únie a nejako sa tu izolovať. Pozrite sa na Brexit. Celý ten proces je tragikomický a ak sa na to nakoniec Veľká Británia podujme, čaká ju rozpadnutie. Slovensko 85% produktov exportuje do EÚ. Ak by sme vystúpili, budú sa s nami baviť, ako dnes s Afrikou a ak by sme chceli nejakú obchodnú dohodu, dostali by sme ich genderistický balíček na schválenie. Treba EÚ jasne povedať, že nielen Poliaci, ale ani my sa cez eurofondy vydierať nenecháme. My sme EÚ, tak isto ako Macron. Nie sme členmi tretej kategórie. Túto servilitu od nás nikto nech nečaká. Kto bude voliť Progresívne Slovensko, volí presne toto. Kultúrny neomarxizmus a internacionálu v novej podobe. 

Známy kňaz Marián Kuffa nie je členom vašej strany, ale povráva sa, že tam hrá nejakú rolu. Je to pravda?

Otec Marián „Maroš“ Kuffa je kňaz, takže je otvorený úplne všetkým veriacim a neveriacim. Kto mu zaklope na faru, toho príjme. Otec Marián nie je členom strany a nemá žiadne slovo v našej strane. Vyjadril sa už v minulosti, keď ho strany chceli navrhnúť na prezidenta, že ho svetská sláva nezaujíma. Je známe, že ponuku byť pomocným biskupom odmietol tiež. V minulosti povedal, že ani nevolil svojho brata aj keď je to hodnotovo jasne vyprofilovaný človek, lebo bol na kandidátke OĽaNO, kde bolo veľa zástancov antikresťanským postojov.

Svojho brata na kandidátke KDŽP teraz volil, pretože naše postoje v otázkach genderizmu, ochrany rodiny a života, je jasný. Otec Marián nehovorí nikomu, ktorú stranu majú voliť, ale akú. Je to strana, ktorá je jasne za život, za rodinu a proti Istanbulskému dohovoru. Nemeckí kresťanskí demokrati a pán Štefanec hlasovali za šéfku Eurokomisie, ktorá povedala, že treba Istanbulský dohovor nanútiť všetkým štátom EÚ. Snáď si niekto nemyslí, že sa otec Marián postaví a povie voľte týchto, lebo majú pekný názov. KDŽP Aliancia za Slovensko sa bude uchádzať o hlasy ľudí, ktorí očakávajú jasné postoje, či už sú v cirkvi alebo mimo nej. Na to, aby ste stáli na strane života a rodiny, nemusíte byť ani veriaci.

Hovoríte, že v hodnotovej agende máte jasno aj preto, aby ste sa mohli venovať inej odbornej agende. Čo je vašou prioritou? 

Ekonomická podpora rodiny. Budeme žiadať, aby rodiny s tromi a viac deťmi mali daňovú úľavu minimálne 100-tisíc EUR. Sme za bohaté rodiny, preto chceme minimálnu DPH, pretože Slovensko odkedy ju zaviedlo, prerába na nej. DPH zdiera ľudí. Ak ide matka kúpiť jedlo deťom, ona DPH musí zaplatiť, podvody robia s DPH tí, čo predávajú. USA nemajú v podstate žiadnu DPH. Kanada, ktorú považujú Američania za socialistickú krajinu, ju má polovičnú ako Slovensko.

Druhá oblasť je pre nás posilnenie slobody. Ministerstvo pre propagandu, ktorú v podobe ministerstva pre ľudské práva chcú zaviesť neomarxisti z Progresívneho Slovenska je presne opačný smer. Budeme presadzovať zásadné zmeny ohľadom slobody na internete. Dnes je to priestor, kde je každý sedem dní v týždni špicľovaný.

V environmentálnej oblasti odmietame považovať človeka za nepriateľa prírody. Sme jej súčasťou. Treba ekonomicky udrieť na krajiny, ktoré drancujú prírodu. To, čo robí pani Čaputová, že ide peši v New Yorku cez cestu a celý svet vie, že chráni CO2, pričom predtým si pochutnala na mäse zo zvierat, ktoré tiež produkujú CO2, je typická prázdna ideológia, ktorá nikam nesmeruje a nikomu nepomáha len budovaniu kultu osobnosti. 

Slovensko rieši otázku spravodlivosti. Považujete Slovensko za spravodlivú krajinu? 

Slovenská politika sa mení na povrchný marketing. My neprídeme s 250 stranami sľubov, aby 220 sme nenaplnili. Prídeme s tým, čo je podstatné a za čo nás ľudia budú vedieť kontrolovať. Problém nie sú na Slovensku primárne zákony, ale detaily v nich. Máme nástroje, ako sa vysporiadame s tými, ktorí robia pre štát len preto, aby strážili záujmy súkromných firiem. Prepojenie medzi zamestnancami a závislými osobami je jadrom všetkých predražených zmlúv a tendrov. To isté platí aj pre represívny aparát. Ak máte sudcov, prokurátorov a vyšetrovateľov, ktorí sa stretávajú s politikmi, to je niečo, čo ak na Západe ex post nenahlásite, sú za to obrovské trestnoprávne postihy, pretože to spochybňuje nezávislosť celého aparátu. U nás hranica medzi tým, kde končí štát a začína súkromný alebo politický záujem, je veľmi nejasná. Predstavíme riešenia, ktoré to urobia veľmi jasne oddeleným a kto chce byť politikom a podnikateľom, nech je, ale nech nevyužíva štát ako svoju trampolínu. Odsek

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...