Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Boris Kollár (Zdroj: SITA)

Predseda Národnej rady posunul svojim egoistickým správaním celé Slovensko o podstatný kus bližšie k účasti progresívcov v parlamente. Ak k tomu v rámci nie úplne nereálnych predčasných volieb naozaj príde, už viete, na koho treba ukazovať prstom. Konzervatívci by sa však aj tak na obhajobe tohto prúseru podieľať nemali.

Šéf parlamentu Boris Kollár urobil v súvislosti so svojou plagiátorskou diplomovou prácou presný opak toho, čo by sa od vysokého politika, ako prirodzeného vzoru pre občanov (samozrejme, v tom ideálnom svete), čakalo.

Zo začiatku mal problém so samotným ospravedlnením a keď k nemu napokon na Facebooku prišlo, tu niekde sa proces sebareflexie zastavil. Šéfovi hnutia Sme rodina je dokonca milšie opustiť koalíciu než to, ako by mal urobiť tú druhú najelementárnejšiu vec – vyvodiť osobnú politickú zodpovednosť, ktorú od neho požadujú aj partneri z SaS.

To, či k rozlúčke Sme rodina so zvyškom vládneho kabinetu napokon príde, alebo ide len o veľkohubé reči oboch strán, zatiaľ nemožno s istotou určiť, no nad možným rozpadom štvorkoalície si už niektoré politické subjekty (ehm, progresívci) mädlia ruky.

Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí

Aj keď prv je nutné poznamenať, že odchod kollárovcov by automaticky neohrozil parlamentnú väčšinu a nespustil proces predčasných volieb. V každom prípade, odchod druhej najsilnejšej koaličnej strany by ich spravil omnoho pravdepodobnejšími a vidina tohto scenára zatiaľ stačí.

Stačí na to, aby progresívci spustili voči Kollárovi a jeho zástancom vo vláde a v parlamente svoj vlastný džihád. A faktom je, že ich početná kritika v tomto ohľade je motivovaná aj vlastnými mocenskými záujmami (čo im možno len ťažko vyčítať, správal by sa tak každý).

Zostava na čele s Irenou Bihariovou totiž správne zavetrila šancu na veľký comeback, ktorý by im pád vlády umožnil. Tento dojem potvrdil aj progresívec Martin Poliačik, ktorý včera svojským polovtipom povzbudil Kollára v odchode a tváril sa, že hlavným motívom toho nebol sen prebojovať sa spolu s kolegami do Národnej rady a napraviť minulé zlyhanie.

A tento sen by, samozrejme, nebol nereálny. Progresívne Slovensko na to malo samé o sebe už ku koncu februára a sklamanie voličov z terajšieho marazmu by mohlo ich pozíciu skôr vylepšiť a pomôcť im naplniť ich reálny preferenčný potenciál, ktorý je o niekoľko percent vyšší.

Možno padneme, ale padneme so cťou

Logicky tak vyvstáva otázka, ako sa majú k tomuto ohrozeniu svojej mocenskej pozície postaviť konzervatívci, ktorí za Kollára (v širšom zmysle aj za celý kabinet) bojovali aj napriek jeho kolosálnym pochybeniam v duchu hesla, „keď netečie, aspoň kvapká“.

Správna odpoveď je, že určite nie aktívnou obhajobou plagiátora či zachovania zvláštnej koalície ako takej. Konzervatívci by totiž nemali ohýbať svoje princípy ani vtedy, ak to bude znamenať krátkodobé víťazstvo ich ideových oponentov. Inak povedané, v tomto momente je pre nás pri pohľade na možný pád vlády najlepšie pokrčiť ramená.

Za tento negatívny scenár však nebude zodpovedný nik iný ako sám Boris Kollár. Pre svoj farizejský prístup, ktorý bije najviac do očí v kontexte hlasnej kritiky Andreja Danka, a pre neschopnosť zachovať sa ako chlap a priznať si chybu.

— Peter Števkov/Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

57

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Slovenské psycho

Slovenské psycho

KOMENTÁR Myšlienke o tom, že najväčším kritikom Igora Matoviča z roku 2020 je Igor Matovič z roku 2019, bolo včera učinené..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..