Poliačik povzbudzuje Kollára k odchodu z koalície: Len do toho, Boris!

Martin Poliačik (Zdroj: SITA)

K radu kritikov Borisa Kollára sa pridal aj bývalý podpredseda strany Progresívne Slovensko a neúspešný kandidát na poslanca NR SR v tohtoročných voľbách Martin Poliačik. Podľa neho by sa vládna koalícia nerozpadla ani keby z nej Kollárove hnutie Sme rodina odišlo.

Boris Kollár sa po kritike adresovanej na jeho diplomovú prácu rozhodol zostať predsedom parlamentu. Na výzvy svojich koaličných kolegov zo strany Za ľudí a z SaS povedal, že ak odíde z čela parlamentu, tak odíde aj z koalície, ale podľa Martina Poliačika by to neznamenalo koniec koalície ako takej.

Bývalý podpredseda progresívcov pripomína, že bez Kollárovcov má koalícia stále v parlamente väčšinu čítajúcu 78 hlasov. „Veľa to nie je a museli by byť extra súdržní a disciplinovaní, ale vládnuť sa s takou väčšinou dá. Plus lojalita niektorých smerodinákov nemusí byť veľká a klub OĽaNO má silnú gravitáciu,“ myslí si Poliačik.

Podľa exposlanca, ktorý v roku 2017 prestúpil z SaS do Progresívneho Slovenska, tvrdí, že „pri odchode jednej koaličnej strany vláda, ak má oporu v parlamente, nepadá, vymenia sa ministri a karavána ide ďalej“.

Pre a proti pri odchode Kollára

Exposlanec na druhej strane priznáva fakt, že koalícia by bez Kollárovho Sme rodina nemala v parlamente ústavnú väčšinu a tým by sa pripravila o možnosť presadzovať hladko veľké systémové zmeny, napríklad v justícii.

Ak by však Kollár z čela Národnej rady SR odišiel, tak by mal parlament podľa Poliačika určite lepšieho predsedu či predsedníčku.

„SIS by s vysokou pravdepodobnosťou získala lepšie vedenie. Premiér by musel viac rokovať s rozumnejším zvyškom zostavy, myslí si Poliačik.

V závere svojho statusu progresívec dodáva, že odchod Kollára by výrazne mocensky oslabil premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). „Lebo by nemohol ostatných koaličných hráčov štvať proti sebe. Na sociálnych veciach by sa mohol utlmiť prebiehajúci ideologický prevrat. Podtrženo a sečteno – len do toho, Boris! Konečne naštartuješ niečo pozitívne,“ povzbudzuje Poliačik Kollára k odchodu z funkcie.

Progresívci ako mimoparlamentná strana mimoriadne nahlas volajú po odchode Kollára, podobne ako ich predvolebný spojenec, strana Za ľudí, ktorá sa však na rozdiel od Progresívneho Slovenska dostala do parlamentu. Progresívcom vstup do NR SR prekazilo spojenie sa do volebnej koalície so stranou Spolu, keďže namiesto 5 % hlasov potrebovala progresívna koalícia 7 %, ktoré jej ušli len 4 stotiny percenta.

Predtým, než sa tu začne rozprávať o páde vlády a ako to celé zahučí, skúsme pár faktov aspoň:- bez Kollárovcov má…

Posted by Martin Poliačik on Wednesday, July 1, 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

25

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter