Nemecko sa v stredu ujme predsedníctva Rady EÚ

Angela Merkelová (Zdroj: SITA)

Nemecko sa v stredu ujme šesťmesačného predsedníctva Rady Európskej únie (EÚ). Na čelo európskej dvadsaťsedmičky sa postaví v čase veľkých výzev a očakávaní, ktoré so sebou prinášajú následky pandémie koronavírusu na kontinente. Predsedníctvo prevezme 1. júla po Chorvátsku.

Nemecké predsedníctvo bude význačné významnými momentami pre EÚ. Na jeho začiatku sa euroblok bude snažiť dosiahnuť dohodu o veľkom balíčku pomoci pre jeho hospodárstvo po koronakríze aj o budúcom rozpočte. Ku koncu sa očakáva definitívny odchod Veľkej Británie z európskeho jednotného trhu, či už s dohodou alebo bez nej.

EÚ tiež bude musieť medzičasom čeliť čoraz asertívnejšej Číne a pripraviť sa na výsledok novembrových amerických prezidentských volieb, pripomína agentúra AP. Berlín bude predsedať stretnutiam ministrov EÚ, pričom prvý summit, na ktorom sa predstavitelia stretnú osobne, sa uskutoční 17. a 18. júla.

Mottom nemeckého predsedníctva je “Spoločne za zotavenie Európy”. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa nedávno v parlamente vyjadrila, že nemôžu “dovoliť pandémii, aby viedla k vzďaľovaniu sa členských štátov EÚ od ich hospodárskych vyhliadok”. “Protidemokratické sily, radikálne, autoritárske hnutia len čakajú na ekonomické krízy, aby ich politicky zneužili. Čakajú na to, aby vzbudili sociálne obavy a šírili neistotu. Snaha o trvalo udržateľný rozvoj vo všetkých regiónoch Európy je tiež politickým nástrojom proti populistom a radikálom,” vyjadrila sa tiež politička.

Pre 65-ročnú Merkelovú bude obdobie predsedníctva zrejme poslednou veľkou príležitosťou na medzinárodnej scéne predtým, ako na budúci rok skončí vo funkcii.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Tri vagóny sa vykoľajili. V Běchoviciach pri Prahe sa v piatok popoludní zrazili dva vlaky. Prechádzajúca súprava narazila..