Lučanský o svojom odchode: Nechcem sa pozerať na to ako sa policajný zbor politizuje

Milan Lučanský (Zdroj: SITA)

Prezident Policajného zboru SR (PZ SR) Milan Lučanský sa pred novinármi vyjadril k svojmu ohlásenému odchodu z čela policajného zboru. Zopakoval, že nedôveruje ministrovi vnútra a dodal, že výzvy koalície na jeho odchod sú diskrimináciou jeho osoby len preto, že bol zvolený za minulej vlády.

Lučanský zopakoval, že nesúhlasí so smerovaním policajného zboru pod vedením nového ministra vnútra, ktorým je Roman Mikulec (OĽaNO). Odchádzajúci šéf policajného zboru povedal, že mal možnosť zostať, ale rozhodol sa odísť, pretože na výbore by bol koalíciou aj tak odvolaný.

„Nechcem sa pozerať na to, ako sa policajný zbor politizuje a boli mi oklieštené právomoci, nemôžem dosadzovať ľudí do doteraz neobsadených pozícií na základe rozhodnutia ministra vnútra,“ povedal Lučanský.

Ako príklad politizácie prezident PZ SR uviedol, že na jednom nemenovanom krajskom riaditeľstve, kde policajti úspešne prešli všetkými testami výberového konania na dané pozície vrátane detektora lži, mu nebolo umožnené daných ľudí vymenovať do funkcií. „Viacero útvarov začína pociťovať svoju nefunkčnosť,“ povedal Lučanský s tým, že sa objavujú technické aj personálne problémy.

Obmedzenie právomocí

K nedôvere voči ministrovi vnútra uviedol, že vládna koalícia aj jednotliví členovia politických strán mu nedôveru vyjadrujú na dennej báze, keď ho vyzývajú na odchod. „Čo sa týka ministerstva vnútra, tak som cítil značnú nedôveru. Pohľad na to, ako by mal fungovať policajný zbor z môjho pohľadu a z pohľadu ministra je rozdielny a z toho pramení nedôvera,“ vysvetlil policajný prezident.

„Súčasná koalícia presadzuje to, čo v minulosti, aby bol minister vnútra priamo zodpovedný a mohol priamo ovplyvňovať policajného prezidenta… musia si zodpovedať, či je toto tým, po čom kričala ulica, keď chcela odpolitizovanie policajného prezidenta,“ odkázal Lučanský vládnej koalícii.

Právomoci mu boli obmedzené so spätnou platnosťou tri mesiace dozadu. „Bolo mi to oznámené iba mailom,“ ozrejmil.

Spolitizovanie polície?

Spoluprácu s Petrom Pellegrinim a jeho vznikajúcou stranou Hlas-SD nevylúčil, ale ani nepotvrdil a dodal, že by nerád predbiehal. „Neviem či som stotožnený s tým, že by som vstupoval do politickej strany, bol som celý život policajtom, aj keď som si nemyslel, že budem nechcený,“ uviedol Lučanský.

K ministrovi vnútra Mikulcovi dosluhujúci policajný prezident zopakoval, že ho vníma ako korektného človeka „Ale ako ministra ho vnímam, ani nie ako nekompetentného, ale je to minister, ktorý sa zatiaľ len orientuje v policajnom zbore a jeho názory na fungovanie PZ SR sú odlišné, ako mám ja,“ vysvetlil Lučanský.

Ak by mal možnosť, tak by bol odchádzajúci policajný prezident vraj proti tomu, aby sa pri výmene vlád nemenili policajní funkcionári na vyšších postoch, pretože je podľa neho nezmyselné, aby sa vedenie PZ SR striedalo, ak je niečo dobre rozbehnuté. Voľba policajného prezidenta bola podľa Lučanského odpolitizovaná.

Prenasledovaný pre svoje presvedčenie

Za súčasné politizovanie policajného zboru považuje už len to, že koaliční poslanci vyzývajú na odchod. „Ak je to len preto, že som bol zvolený za minulej koalície a musia ma vyzývať, aby som odišiel, svojím spôsobom to vnímam tak, že som prenasledovaný, pre svoje presvedčenie, je to až diskriminácia, ak som obviňovaný, že patrím k nejakej politickej strane,“ povedal Lučanský.

Policajný prezident priznal, že za všetkými nomináciami sú politici vrátane nominácie na generálneho prokurátora. Lučanský končí vo funkcii posledný augustový deň.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...