Ozbrojení manželia z USA bránili svoj dom pred protestujúcimi. Čo treba vedieť o novom virálnom videu?

Mark a Patricia McCloskeyovci (Zdroj: Twitter)

Osemnásť miliónov – to je počet prezretí videa, na ktorom sa biely manželský pár z USA pred vlastným domom počas včerajška bránil strelnými zbraňami pred rozvášneným davom sympatizantov Black Lives Matter. Bolo právo na ich strane, alebo platí naratív hlavnoprúdových médií o prehnanom vyhrážaní sa „mierumilovným demonštrantom“? A čo je najväčším paradoxom na postoji samotných aktérov? Pomôcť zodpovedať tieto otázky môžu nasledovné riadky.

Policajné zložky ako také sú v dnešných Spojených štátoch predmetom ostrej kritiky. V niektorých mestách prichádza v súvislosti s nimi k veľkým personálnym či finančným škrtom a prihlásiť sa k ich podpore je pre mnohých ľudí poburujúce.

Hovoriť by o tom vedela napríklad aj starostka amerického mesta St. Louis Lyda Krewsonová, ktorá v piatok na svojom Facebooku publikovala videozáznam, na ktorom čítala mená a adresy všetkých ľudí, ktorí ju v listoch žiadali, aby stopla financovanie policajných zložiek.

To malo za následok obvinenia zo zverejňovania súkromných údajov a hoci sa im šéfka radnice najprv bránila tvrdením, že ide o verejne dostupné informácie, príspevok neskôr zo svojej stránky zmazala a ešte v ten deň sa za svoje konanie ospravedlnila.

Prekvapivý hlavný aktér

To ale nepomohlo. O dva dni neskôr sa totiž skupina prinajmenšom 500 ľudí zložených zo sympatizantov hnutia Black Lives Matter vybrala na pochod k jej domu a počas toho skandovali, aby Krewsonová rezignovala a „vzala policajtov so sebou“.

Počas protestov sa však stala prekvapivým stredobodom pozornosti dovtedy nezainteresovaná tretia strana. Ide o pár prominentných právnikov, 63-ročného Marka McCloskeyho a jeho o dva roky mladšiu ženu Patriciu, ktorých zhruba polminútové zábery teraz kolujú mnohými médiami a sociálnymi sieťami.

Obaja na nich stoja pred svojím luxusným domom, ktorý dav pri pochode míňal. Muž drží v rukách samopal a jeho žena pištoľ a požadujú od demonštrantov, aby sa k nim a ich majetku nepribližovali.

Naozaj mierumilovní?

Tak ako mnoho podobných prípadov, aj tento rozdelil Spojené štáty. Kým známe médiá ako ABCNews či Washington Post píšu o „bielom páre“, ktorý útočil na „mierumilovných demonštrantov“ a obvodná prokurátorka hovorí, že, „hrozba smrteľnej sily nebude tolerovaná“, iní poukazujú na ignorovanie kontextu.

Polícia totiž uviedla, že dvojica tiesňovú linku kontaktovala s tvrdením, že v blízkosti ich domu (ktorý sa nachádza v ohradenej súkromnej komunite), počujú ruch a neskôr videli dobíjajúcich sa demonštrantov, ako ničia vstupnú železnú bránu do areálu a cedule s označením „súkromný pozemok“ či „zákaz vstupu“. Toto tvrdenie korešponduje aj s dostupnými fotografiami.

Vraj im chceli zabiť psa a podpáliť dom

Pár, ktorý bol v tom čase účastný rodinnej večere, sa mal tiež ozbrojiť až po tom, ako videl zbrane u prítomných demonštrantov a podľa McCloskeya sa im tiež rozvášnený dav vyhrážal smrťou, spálením domu či zabitím ich psa.

Mnohí komentujúci na sociálnych sieťach tiež upozorňujú na fakt, že nosenie zbrane je v štáte Missouri, kde St. Louis leží, legálne a tobôž na súkromnom pozemku (iná situácia je mierenie zbraňou, v čom mohla pochybiť manželka).

Do úvahy vraj treba brať aj skutočnosť, že príslušníci hnutia Black Lives Matter sa na iných miestach USA dopustili viacerých veľmi agresívnych činov na majetku či zdraví, z čoho tiež mohla prameniť zvýšená obava manželského páru.

Zaujímavosťou celého prípadu je, manželia, ktorí sa stali prakticky zo dňa na deň slávni, vraj nechcú byť hrdinami tých, ktorí odporujú požiadavkám Black Lives Matter a prihlásili sa k podpore tohto hnutia z pozície dlhoročného obhajcu občianskych práv. Uviedol to ich právnik Albert Watkins.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

32

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Tri vagóny sa vykoľajili. V Běchoviciach pri Prahe sa v piatok popoludní zrazili dva vlaky. Prechádzajúca súprava narazila..