Spätné odoberanie titulov nie je reálne, vyhlásil minister Gröhling

Predseda parlamentu Boris Kollár (Zdroj: SITA)

Spätné odoberanie titulov nie je reálne. Na tlačovom brífingu pri príležitosti odovzdávania vysvedčení na Základnej škole Nábrežná v Nových Zámkoch to dnes povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Vysvetlil, že ak by sa odobral titul osobe, ktorá robila určité právne úkony, tak by nebolo známe, ako tieto úkony hodnotiť. Minister tak reagoval na kauzu diplomovej práce predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina).

„Aj ústava nám stanovuje, že priama retroaktivita nie je možná, lebo bude narúšať právnu stabilitu celého štátu. Preto stále rozprávam, že musíme urobiť hrubú čiaru a budeme sa pozerať dopredu a nastavovať pravidlá dopredu. S tým, čo sme zažili, sa musíme vysporiadať iným spôsobom,“ uviedol. Priblížil, že návrh na odoberanie titulov rieši ministerstvo školstva v rámci zákona o vysokých školách a je čiastočne pripravený. Právomoc plánuje dať v tomto smere najmä vysokým školám.

Šéf rezortu v posledný júnový deň, keď sa odovzdávajú vysvedčenia, navštívil dve základné školy v Nových Zámkoch. Tento rok si vysvedčenia odnesie domov prvýkrát aj vyše 58-tisíc prvákov. Učiteľov, s ktorými sa dnes stretol, podľa ministra zaujímalo najmä otvorenie trhu s učebnicami, školské kluby či zjednotenie financovania. Rezort však podľa neho zváži aj možnosť poskytnúť školám digitálny príspevok na nákup laptopov pre učiteľov, pokúsi sa zefektívniť spôsob pripojenia škôl na internet a pripraví plán pre prípad druhej vlny koronavírusu. „Ako ministerstvo sme si vedomí vecí, ktoré neboli pripravené a budeme sa snažiť v nasledujúcich mesiacov ich vyriešiť,“ podčiarkol minister.

Žiakov základných a stredných škôl čaká 63 dní letných prázdnin. Do škôl by sa opäť mali vrátiť 2. septembra.

Počas prvého týždňa podpísalo petíciu za odstúpenie Borisa Kollára (Sme rodina) vyše šesťtisíc ľudí. Študenti a absolventi vysokých škôl v nej vyzvali predsedu parlamentu, aby sa vzdal svojho postu pre kauzu diplomovej práce. Pre kauzu diplomovka v pondelok 29. júna tri hodiny s Kollárom rokoval poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Po ňom predstavitelia klubu uviedli, že kauzu považujú za zlyhanie školiteľa, študenta, oponenta aj systému hodnotenia záverečných prác. Žiadajú Gröhlinga a ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), aby spoločne do septembra tohto roku zabezpečili prijatie a účinnosť zákona, ktorý preverí originály všetkých záverečných prác od obdobia, na ktorom sa dohodnú a nastavili systém tak, aby každý, kto získal titul nezákonne, oň prišiel.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...