Belošky majú šťastie, že nevoláme po pomste, tvrdí editorka prestížneho denníka

Nápis "ALL BLACK LIVES MATTER" na ulici v New Jersey (Zdroj: SITA)

Rasizmus v Spojených štátoch má rôzne podoby. Svedčia o tom aj vyjadrenia zo strany poniektorých zástancov hnutí ako je Black Lives Matter, ktorí volajú po rovnoprávnosti farebných ľudí (people of color), ale na druhej strane majú rovnako rasistické vyjadrenia na adresu belochov. Najnovším takýmto vyhlásením sú slová editorky Washington post. Tá sa na Twitteri vyhrážala beloškám.

Karen Attiah, editorka sekcie globálnych komentárov prestížneho denníka Washington post, na svojom twitterovom účte otvorene vystúpila proti beloškám. Tie obviňuje z toho, že ich „klamstvá a slzy“ spôsobili v roku 1921 masaker v Tulse, vylúčenie černošiek z feministických hnutí či smrť Emmeta Tilla.

Na Twitter Attiah ďalej tvrdí, že aj víťazstvo prezidenta Donalda Trumpa v minulých voľbách zapríčinili belošky, pretože niečo vyše polovica (53 %) z nich hlasovala za Trumpa. Rasizmus obrátený proti beloškám prichádza v závere celého statusu, ktorý vyvolal pobúrenie časti používateľov sociálnej mikroblogovacej siete.

„Biele ženy majú šťastie, že ich len voláme ‚Karen‘ a nevoláme po pomste,“ napísala editorka komentárovej sekcie denníka Washington post na svojom twitterovom účte.

Twít Karen Attiah (Zdroj: Twitter)

Nie je Karen ako Karen

Meno „Karen“ sa v slangovej americkej angličtine používa ako pejoratívne označenie pre nepríjemnú, nahnevanú a často rasistickú belošku stredného veku, ktorá využíva svoje privilegované postavenie na to, aby dosiahla svoje alebo aby sledovala správanie ostatných ľudí.

Samotná autorka nenávistného twítu sa pritom volá Karen a pri volaní po pomste na bielych ženách sa stretla s masívnou podporou svojich fanúšikov, ale aj vlnou kritiky zo strany odporcov. Medzi nimi sa ozval aj republikánsky senátor štátu Texas Ted Cruz.

„Editorka ‚globálnych komentárov‘ denníka Washington post vraví, že máme ‚šťastie‘, že ‚nevolá po pomste‘ na bielych ženách. To je choré, bigotné, rasistické, násilné a nesprávne,“ napísal Cruz v reakcii na twít od Karen Attiah, ktorý autorka medzičasom zo siete zmazala.

Nie je to prvýkrát, čo Attiah mala podobné poznámky na adresu belošskej populácie. „Bieli ľudia, vy by ste mali zistiť, ako vymazať vašu emocionálnu odmenu zo sadistického pôžitku, ktorý si bieli ľudia dlho užívajú ovládaním a ničením čiernych tiel,“ napísala editorka komentárov denníka Washington post na Twitteri v polovici júna.

O nedávnom rozhodnutí svojho zamestnávateľa nenominovať jej prácu na Pulitzerovu cenu Karen Attiah napísala, že išlo o rozhodnutie, ktoré ju zabolelo.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

22

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Tri vagóny sa vykoľajili. V Běchoviciach pri Prahe sa v piatok popoludní zrazili dva vlaky. Prechádzajúca súprava narazila..