Futbalistka si odmietla kľaknúť počas hymny, na sociálnej sieti zožala podporu

Hráčka North Carolina Courage nepokľakla počas hymny (Zdroj: Twitter)

Športovci kľačiaci počas národnej hymny sa stali v USA už dávnejšie symbolom protestov proti policajnej brutalite, rasizmu a solidarity s priaznivcami hnutia Black Lives Matter (BLM). Nájdu sa však stále aj takí, ktorí zostanú pri hymne stáť s rukou na srdci. Najnovšie sa takýto prípad stal v Severnej Karolíne, kde z dvoch tímov hráčok futbalu zostala stáť len jedna jediná. Všetky ostatné na protest pokľakli.

Záložná brankárka ženského futbalového tímu North Carolina Courage Samantha Murphyová si počas hymny pred zápasom proti Portland Thorns odmietla kľaknúť, aj keď bola jedinou z oboch tímov, ktorá zostala stáť.

Pokľaknutie počas hymny je od leta 2016 symbolom protestu proti policajnej brutalite a rasizmu. Mnohí najmä americkí športovci tento druh protestu dodnes praktikujú. Murphyová to však odmietla a na sociálnej sieti Twitter si za to vyslúžila zväčša obdiv.

Murphyová, známa tiež pod menom Leshnaková, však podľa amerických médií mala na sebe počas rozcvičky pred zápasom tričko s nápisom Black Lives Matter. Následne počas hymny síce stála, ale ešte keď hlásateľ na štadióne čítal list na uctenie si obetí rasovej nerovnosti, tak kľačala na jednom kolene ako všetci ostatní.

V spoločnom vyhlásení sa oba tímy vyjadrili k protestu takto: „Dnes sme pokľakli na protest proti rasovej nespravodlivosti, policajnej brutalite a systematickému rasizmu proti čiernym a farebným ľuďom („people of color“ je v USA považované za korektné označenie ľudí inej ako bielej farby pleti) v Amerike. Je našou povinnosťou požadovať, aby sa práva a slobody, na ktorých je tento národ založený, týkali všetkých.“

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

33

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...