KDH mohlo mať predsedu, pri ktorom by kresťania zvolali: Wow, píše komentátor o Palkovi

Vladimír Palko (Zdroj: RTVS, Do kríža)

Bývalý šéf rezortu vnútra Vladimír Palko včera oznámil, že sa nebude uchádzať o kreslo šéfa KDH. Podľa komentátora Martina Leidenfrosta je to škoda a naznačuje, že práve on jej mohol po opustení národného a sociálneho piliera vrátiť pôvodný étos. Vraj totiž ide o človeka, ktorý má mnoho predností. Od čitateľnosti, cez dobrú argumentáciu a vyvážený postoj v geopolitike, až po usporiadaný rodinný život.

Hoci to uniklo väčšej mediálnej pozornosti, mimoparlamentné KDH včera zadefinovalo svoju tvár na najbližšie roky. Novým lídrom tejto 30-ročnej strany sa totiž takmer s istotou stane prešovský župan Milan Majerský.

Jeho najväčší potencionálny konkurent – exminister vnútra Vladimír Palko a svojho času jedna z najvýraznejších persón v celom hnutí, totiž včera oznámil, že sa o kreslo predsedu napokon uchádzať nebude.

Táto skutočnosť zarmútila všetkých (nielen voličov strany), ktorí zastávali názor, že KDH potrebuje razantnú zmenu vo vedení a nie vlažnú kontinuitu. Jedným z nich je aj komentátor konzervatívneho denníka Postoj Martin Leidenfrost.

Vie diskutovať, aj to, kedy mlčať

Predstava, že by sa Vladimír Palko mohol stať šéfom kresťanských demokratov, ho vraj očarovala. „Je čitateľný a konzistentný, svojou analýzou chradnutia kresťanskej demokracie na Západe získal európsky formát,“ píše v úvode.

Exministrovou prednosťou je vraj nielen umenie diskutovať, ale aj to, že vie, kedy mlčať. „Mlčal v kauze Bezák. Vývoj ukázal, že urobil dobre,“ konštatuje s tým, že oceňuje aj jeho nepolitické kvality, napríklad usporiadaný rodinný život.

„Vyčíta sa mu, že ministerstvo ani pod jeho vedením nezostalo bez káuz, ani jeho početní nepriatelia však netvrdia, že by bol predajný. Nemá problém sa živiť normálnou prácou,“ argumentuje ďalej Leidenfrost, pôvodom Rakúšan, no žijúci na Slovensku.

Rozumný stred konzervativizmu

Kľúčovou prednosťou Palka je vraj to, že stojí „v rozumnom strede roztriešteného slovenského konzervativizmu“. Myslí tým napríklad geostrategickú orientáciu Slovenska, v ktorej je vraj KDH „celkom stratené“.

„Na jednej strane bezpodmienečné rusofilstvo otca zakladateľa Jána Čarnogurského, na druhej strane protiruské konšpirácie europoslankyne Miriam Lexmann,“ uvádza komentátor s tým, že s touto našou zástupkyňou v Bruseli má inak dobré vzťahy a považuje ju za kamarátku.

„Palko je podľa mňa jedným z mála slovenských konzervatívcov, ktorý prejavuje v zahraničnej politike zdravý úsudok. Má suverénne zmýšľanie štátnika, je v tom mimoriadne silný. Nepamätám si, kedy sa naposledy mýlil,“ píše Leidenfrost.

Bez sociálneho a národného rozmeru KDH chradne

Strana podľa neho stále nevyčerpala svoj potenciál, ale opustila národný pilier či sociálny pilier, ktorý je prirodzenou súčasťou politiky konzervatívnych strán a myslí si, že po Palkovom rozhodnutí už veľkou stranou nikdy nebude.

Leidenfrost si však aj tak želá, aby strana prežila a myslí si, že Majerský nebude horším predsedom ako jeho predchodcovia, no jedným dychom dodáva: „Lenže chvíľu to vyzeralo tak, že môžete mať predsedu KDH, pri ktorom by demoralizovaní kresťanskí demokrati v Európe zvolali: Wow! O toto ste dnes prišli. Škoda, Vlado,“ uzatvára Leidenfrost.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

12

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...