V Malých Karpatoch objavili novú jaskyňu

Zdroj: http://chkomalekarpaty.sopsr.sk/

V Malých Karpatoch objavili novú jaskyňu. Na svojej internetovej stránke o tom informuje Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty. Jaskyňu pred niekoľkými týždňami náhodne objavil pri zbere húb jaskyniar Matej Zvonár, ktorý o nej informoval Správu CHKO.

Trnavský jaskyniar sa následne vybral spolu s kolegom Michalom Vrbovským a geológom – anorganikom CHKO Malé Karpaty Alexandrom Lačným. Pri podrobnejšom skúmaní objavili v jaskyni aj nové priestory.

Po výskume jaskyne vytvorili akýsi „rodný list“ jaskyne, ktorý zašlú do Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Jaskyňa by mala byť následne pridaná do zoznamu slovenských jaskýň. Objaviteľ jaskyňu nazval „Pytliakova diera“.

„Objavenie tejto jaskyne potvrdzuje, že v aj tak dobre preskúmanom území Malých Karpát sa dá objaviť úplne nová jaskyňa. Zaujímavá je aj z pohľadu jej vzniku. Pravdepodobne sa v minulosti formovala ako výverová jaskyňa a v súčasnosti je už neaktívna. Objav takýchto jaskynných priestorov nám napomáha urobiť si obraz o procesoch vzniku jaskýň v tejto oblasti, konkrétne Kuchynsko-orešanského krasu,“ uviedla Správa CHKO Malé Karpaty.

Jaskyňa bude podrobená ďalšiemu speleologickému výskumu trnavských jaskyniarov. Tí spolu s ochranármi predpokladajú, že by počas budúceho skúmania mohli objaviť ďalšie, zatiaľ neprebádané priestory. Správa CHKO dodáva, že jaskyňa nebude prístupná verejnosti z dôvodu ochrany jaskyne a zároveň aj ťažkému prístupu k nej.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

5

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Norbert Bödör ide do väzby

Norbert Bödör ide do väzby

Obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör v kauze Dobytkár ide do väzby. Pôvodné rozhodnutie špecializovaného trestného..