Demokrati z Orange County chcú premenovať letisko Johna Wayna. Odsudzujú jeho rasistické a bigotné vyjadrenia

Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

Členovia Demokratickej strany z amerického Orange County sa pridali k vlne čistenia verejného priestoru od rasistických pomníkov a sôch a žiadajú premenovanie okresného letiska Johna Wayna a tiež odstránenie sochy a ďalších podobizní filmovej legendy. Dôvodom sú rasistické a bigotné komentáre hviezdy westernov.

Predstavitelia okresu podľa novín Los Angeles Times schválili vyhlásenie, ktorým odsúdili Waynove “rasistické a bigotné vyjadrenia” z rozhovoru z roku 1971 a vyzvali na odstránenie jeho mena, sochy a ďalších podobizní z medzinárodného letiska. To by sa malo podľa nich vrátiť k svojmu pôvodnému názvu – Orange County Airport.

Wayne, ktorý bol dlhoročným rezidentom Orange County, zomrel v roku 1979 vo veku 72 rokov. V roku 1971 v rozhovore pre časopis Playboy vyslovil niekoľko nenávistných komentárov voči černochom, pôvodným obyvateľom Ameriky aj LGBT komunite, pričom sa vyjadril, že verí v nadradenosť bielych, pretože černosi sú nevzdelaní a nezodpovední, neodsúdil otroctvo ani podrobenie pôvodných obyvateľov Amer

Vyjadril sa tiež, že bolo v poriadku im vziať krajinu, pretože mnohí ľudia potrebovali pôdu a “Indiáni boli sebeckí a chceli si ju nechať len pre seba”. Filmy Bezstarostná jazda (1969) a Polnočný kovboj (1969) označil za perverzné a hlavných predstaviteľov druhého menovaného počastoval homofóbnym vulgarizmom.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...