Posudok potvrdil, že v telefónoch zaistených Kočnerovi boli komunikácie z Threemy

Marian Kočner (Zdroj: SITA)

Preskúmaním obsahu telefónov Mariana K., zaistených pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka, sa zistilo, že sa v nich nachádzajú komunikácie cez aplikácie na výmenu správ, vrátane aplikácie Threema.

V posudku, ktorý bol dnes prečítaný na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, to konštatuje policajný znalec z odboru počítačovej kriminality Dušan Mikulaj. Komunikácie sú podľa posudku datované od septembra 2017 do mája 2018 a v jednom z telefónov následne aj do 9. júna.

Obžalovaný Marian K. sa znalca pýtal, ako je možné, že sa v oboch telefónoch nachádza rovnaká komunikácia. Ten uviedol, že z jedného na druhý mohla byť prenesená. „Privátne kľúče telefónov ‚1K‘ a ‚2K‘ sú zhodné,“ povedal znalec.

Tiež sa vyjadroval k otázke obžalovaného, či sa v textových súboroch dá text meniť. „Určite, od toho je textový súbor. Závisí to od toho, čo je obsahom,“ povedal znalec. Správy odoslané v aplikáciach majú podľa neho takzvané unikátne čísla a keby ich niekto chcel manipulovať, musel by tak urobiť aj v telefóne protistrany. Znalec v tejto súvislosti uviedol, že známky zasahovania do komunikácií nezistil.

Marian K. a Alena Zs. však konštatovania znalca spochybnili. Alena Zs. zopakovala svoje stanovisko, že do Threemy sa zasahovalo a je nekompletná.

Pojednávanie v kauze vraždy novinára bude pokračovať 20. júla.

Obžalovanými v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a v prípade ďalších skutkov sú podnikateľ Marian K., jeho známa Alena Zs. a bývalý policajt Tomáš Sz. Všetci traja svoju vinu popierajú. Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav M., ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu a v roku 2016 podnikateľa Petra Molnára. Tento obžalovaný bol 6. apríla 2020 neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia. Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana K.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...