VIDEO „Zelená“ politika Bruselu? Znižovanie produkcie v Európe nedáva logiku. Efekt na životné prostredie bude opačný, vravia poľnohospodári

Predseda SPPK Emil Macho (Zdroj: SITA)

O takzvanom „zelenom“, teda k životnému prostrediu prívetivom, hospodárstve sa hovorí stále častejšie. EÚ preto chce, aby poľnohospodári obmedzili pestovanie niektorých druhov plodín. To má však podľa šéfa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emila Macha presne opačný a nie „zelený“ efekt.

Šéf SPPK sa na tlačovej konferencii vyjadril, že povolením širšieho pestovania niektorých plodín na území členských štátov Európskej únie by sa „zelená“ politika, presadzovaná Bruselom, zaslúžila o ochranu životného prostredia viac, ako keď dané plodiny do Európy dovážame zo zahraničia na zaoceánskych lodiach.

Vo svojich argumentoch sa Macho opiera o štúdie z Nemecka, podľa ktorých 1 % zníženia produkcie v Európe zodpovedá vyrúbaniu 100-tisíc hektárov dažďového pralesa v krajinách, kde sa daná plodina pestuje na úkor pralesných porastov.

Ako príklad uvádza predseda SPPK repku olejnú, ktorá je na Slovensku toľko kritizovanou plodinou, ale napriek tomu jej dovážame do Európy až 6 miliónov ton. Prevažne z Kanady, Austrálie a Ukrajiny. Podobný príklad predstavuje dovoz niektorých bielkovinových kŕmnych plodín pre poľnohospodárske zvieratá.

Životné prostredie a veľká politika

„Európa je v bielkovinových plodinách sebestačná iba na 5 % a 36 miliónov ton bielkovinových krmív dovezieme do Európy. To znamená, že namiesto toho, aby sme si ako v Španielsku, kde pestujú pomaranče, povedali, že pestujte na Slovensku sóju, lebo máte len 5 miliónov ľudí a 2 milión hektárov, tak namiesto toho zase len ťaháme sóju z Brazílie, Kanady, Austrálie,“ povedal Macho.

Zaoceánske lode prepravujúce spomínané plodiny spôsobia podľa šéfa SPPK oveľa väčšie znečistenie ovzdušia a tým aj škody na životnom prostredí, ako keby sa na Slovensku či v Európe pestovalo napríklad viac repky či sóje.

„Nikto sa v Európe nezamyslí nad tým, že 40 % spotreby všetkých olejov v Európe je palmový olej, ktorý sa vozí. Ak chceme byť zelení, tak nehovorme európskym poľnohospodárom, aby brzdili produkciu. Práve naopak, urobte ju trvalo udržateľnú a minimálne ju udržte a zrušíme naproti tomu napríklad palmový olej, lebo to zachráni Európu, lenže to už je veľká politika,“ povedal Macho.

Nám ide o fakty

Emil Macho, predseda SPPK: "Keď cheme byť zelení, tak nehovorme európskym poľnohospodárom, aby brzdili produkciu. Práve naopak, minimálne ju udržme a urobme ju trvalo udržateľnou."

Posted by Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora – SPPK on Sunday, June 28, 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

8

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...