Súdna rada SR má nového predsedu

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Novým predsedom Súdnej rady SR sa stal Ján Mazák. Rozhodli o tom členovia súdnej rady na jej dnešnom 10. zasadnutí. Za zvolenie Mazáka hlasovalo celkom 13 zo 16 prítomných členov.

Mazák tak vo funkcii nahradí Lenku Praženkovú, ktorá sa funkcie predsedníčky vzdala 23. júna. Dnešné zasadanie súdnej rady tak viedla najstaršia členka súdnej rady Eva Mišíková.

Mazáka na post predsedu navrhli štyria členovia súdnej rady – Elena Berthotyová (vymenovaná prezidentkou), Alena Svetlovská (zvolená Národnou radou SR), Juraj Kliment (vymenovaný vládou SR) a Miloš Kolek (zvolený sudcami). „Navrhovatelia dospeli k presvedčeniu, že Ján Mazák je morálne i odborne plne spôsobilý vykonávať funkciu predsedu súdnej rady,“ uviedli v návrhu. K ich názoru sa napokon priklonila aj väčšina ostatných členov.

“Potešilo ma to a cítim to ako záväzok. Takáto podpora síce legitimizuje moje postavenie, ale zároveň ma zaväzuje, aby som to, čo som dnes celý deň hovoril dodržal do bodky. Je to mandát, ktorý chcem zúročiť takým spôsobom, aby súdna rada začala skutočne pôsobiť a pracovať ako kolektívny orgán,” povedal Mazák po oznámení výsledkov hlasovania. Na otázku, čo by chcel ako nový predseda zmeniť oproti svojej predchodkyni, odpovedal: “Všetko.” Mazák by chcel po nástupe do funkcie začať riešiť záležitosti, ktoré súdna rada v minulosti nevybavila a “ležia na stole”. Mazák chce zlepšiť stav justície a spolupracovať pritom aj s organizáciami združujúcimi sudcov ako je Združenie sudcov Slovenska či iniciatíva Za otvorenú justíciu. Zlepšiť chce aj stav so zbytočnými prieťahmi na súdoch či v disciplinárnych konaniach vedených proti sudcom. “Každé zasadnutie súdnej rady bude začínať tým, aký je stav disciplinárneho konania. Máme neskončené veci z roku 2015, 2016 či 2017. Čo tam môže byť problém?,” konštatuje Mazák.

Mazák sa kvôli zvoleniu do funkcie predsedu súdnej rady vzdá svojej kandidatúry na post sudcu Súdneho dvora Európskej únie (SDEÚ) v Luxemburgu. Mazák okrem toho v minulosti pôsobil ako predseda Ústavného súdu či generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie. V súčasnosti sa venuje aj pedagogickej činnosti na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Nový šéf súdnej rady prevezme funkciu po Lenke Praženkovej, ktorá sa jej vzdala. Ako dôvod uviedla, že nemá podporu väčšiny členov súdnej rady. Ešte 26. mája podalo šesť členov súdnej rady návrh na odvolanie Praženkovej z čela súdnej rady, lebo si podľa nich neplnila svoje povinnosti a ohrozovala dôveryhodnosť a dobrú povesť súdnictva.

Niektorí členovia súdnej rady Praženkovej vyčítali, že v januári 2019 navrhla za sudkyňu Ústavného súdu SR Moniku J., ktorá je dnes obvinená z prijímania úplatku a podplácania. Praženkovú spomínal v aplikácií Threema aj Marian K., obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Obvinený Marian K. v komunikácii cez aplikáciu Threema uvádzal, že sa s Praženkovou osobne rozprával na zabíjačke a že súdnu radu v skutočnosti riadi dnes obvinený sudca Ľuboš S. cez nastrčeného kancelára. Praženková tvrdenia odmietla a označila ich za nezmysly s tým, že z uvedenej zabíjačky po príchode Mariana K. odišla a súdnu radu riadila sama. Lenka Praženková bola predsedkyňou súdnej rady od 11. júla 2017.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...