Ak sa situácia na fakulte informatiky STU dnes nevyrieši, minister plánuje zasiahnuť

Branislav Gröhling (Zdroj: SITA)

Ak sa situácia na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FIIT STU) nevyrieši ani po dnešnom zasadnutí Akademického senátu (AS) STU, minister školstva Branislav Gröhling (SaS) plánuje zasiahnuť.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, v priebehu nasledujúcich pár mesiacov by v skrátenom legislatívnom konaní ministerstvo predložilo novelu zákona o vysokých školách, ktorá by ministerstvu a iným subjektom vysokoškolského prostredia zvýšila právomoci.

Akademický senát STU dnes rokuje aj o odchode 26 zamestnancov FIIT, rektor univerzity Miroslav Fikar plánuje senátu navrhnúť odvolanie dekana fakulty Ivana Kotuliaka.

Gröhling hovorí, že sa o situáciu na fakulte informatiky STU zaujíma. Zúčastnil sa na zasadnutí Správnej rady STU a je v kontakte s rektorom univerzity aj predsedom AS STU. Ako povedal, vyzval ich, aby komunikovali a spory vyriešili. „Lebo jediný, kto na to trpí, je Slovenská technická univerzita ako taká a jej imidž. Rektor momentálne využije svoju zákonu právomoc a navrhne odvolanie pána dekana. Uvidíme, ako sa k tomu postaví Akademický senát STU,“ dodal.

Minister poukázal, že súčasná legislatíva o vysokých školách neumožňuje ministerstvu v danej situácii konať. Ich jedinou právomocou je podľa jeho slov podpisovanie financií a transferov pre vysoké školy. Verí však, že dnes sa situácia na zasadnutí senátu vyrieši a dopadne to dobre.

Zároveň tiež dodal, že ak sa bude situácia ďalej naťahovať, v najbližších mesiacoch prinesú „veľmi rýchlu“ novelu zákona o vysokých školách, ktorou zvýšia niektorým subjektom vysokoškolského prostredia alebo ministerstvu právomoci, aby mohli do sporov zasiahnuť.

V prípade, že sa situácia vyrieši, ministerstvo nebude predkladať žiadnu novelu, ale plánuje pripraviť nový zákon o vysokých školách. Predstaviť by ho chceli v prvom alebo druhom kvartáli budúceho kalendárneho roka. Aké zmeny by mal nový zákon priniesť, nateraz minister nechce prezradiť. Spomenul, že by mal riešiť vzťahové aj finančné náležitosti.

Z FIIT STU odchádza väčšina pôvodných akademických zamestnancov a dve tretiny všetkých profesorov a docentov, tiež viacerých garantov štúdia. Dokopy fakultu opúšťa 26 pedagógov. Ako dôvod uviedli, že nevedia ďalej fungovať v súčasných podmienkach na fakulte tak, aby si zachovali morálnu integritu. Medzi odchádzajúcimi učiteľmi sú aj takí, ktorým končia pracovné zmluvy 30. júna a 31. augusta a neboli im predĺžené. Dekana fakulty Ivana Kotuliaka vyzvali pedagógovia k vypísaniu výberových konaní na nových vyučujúcich, no ten to pre koronakrízu odmietol urobiť.

Spory na FIIT STU trvajú rok. Vyhrotili a medializovali sa po tom, ako 9. januára dostala výpoveď bývala dekanka Mária Bieliková. Neskoršie rokovanie s cieľom upokojenia situácie zo 14. januára prinieslo niekoľko dohôd, no situáciu úplne neutíšilo. Problémom na fakulte tiež bolo, že dekan pred voľbami do akademického senátu fakulty prijal veľký počet nových zamestnancov, čím sa zvýšil počet oprávnených voličov, ktorí rozhodovali o členoch senátu. Časť zamestnancov FIIT prvýkrát vstúpila do štrajku 17. februára, neskôr bol prerušený následkom mimoriadnej situácie na Slovensku spôsobenou ochorením Covid-19.

„Mojím jediným cieľom bude stabilizácia pomerov na FIIT STU a vytvorenie podmienok pre návrat do normálneho stavu. Zároveň musím konštatovať, že mám už dlhodobo veľké pochybnosti o integrite aj schopnostiach nového vedenia FIIT STU situáciu riešiť. Dekan Ivan Kotuliak stratil moju dôveru vo chvíli, keď nedodržal slovo a porušil našu dohodu z novembra 2019 o tom, že nebude prijímať nových zamestnancov a nebude robiť také rozhodnutia, ktoré by významným spôsobom ovplyvnili život fakulty,“ uviedol Fikar, ktorý navrhuje odvolanie dekana fakulty informatiky.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...