Baránek o Kollárovi a Matovičovi: Primitívne hry na najnižšie pudy, predvádzajú číry oportunizmus a strácajú chrbtovú kosť

Ján Baránek (Zdroj: Reprofoto Youtube/TA3)

Boris Kollár ani nemal byť predsedom parlamentu vzhľadom na svoju minulosť. Vraví politický analytik Ján Baránek v rozhovore pre denník Pravda. Podľa neho sú pochybnosti o diplomovej práci predsedu parlamentu oprávnené.

Keď Kollár oznámil, že prestáva v politike používať svoj magisterský titul, tak podľa Baránka v podstate priznal, že pochybnosti o jeho práci, ktoré zverejnili, sú oprávnené, čo je pre neho vraj najhoršie možné riešenie, aké si mohol vybrať. „Keď sa nemá za čo ospravedlňovať, tak potom prečo prestane používať titul? Jedno ide proti druhému, jednoducho si protirečí,“ tvrdí analytik v rozhovore.

Argument predsedu NR SR, že sa do politiky nedostal vďaka svojmu titulu, nemá podľa Baránka ani váhu vzduchu. To isté vraj mohol tvrdiť aj Andrej Danko, keď za jeho pôsobenia na poste šéfa parlamentu čelil kritike za svoju dizertačnú prácu.

„Takto politika nefunguje a Kollár to veľmi dobre vie. Zase sa vlastne len dištancuje od svojho titulu a tým sa vynára otázka, ako ho získal. Opäť takto len potvrdzuje, že to nie je v poriadku,“ zdôraznil Baránek.

Primitívne hry na najnižšie pudy

U analytika neobstáli ani Kollárove príbehy o tom, že vyrastal ako dieťa v chudobe a na všetko si zarobil vlastnou prácou. „Sú to primitívne hry na najnižšie pudy, ktoré by si už politici mohli odpustiť. Každý má nejaké detstvo s etapami, na ktoré by sa mohol odvolávať pri ospravedlnení niečoho, čo nemal robiť. Ak mal také ťažké detstvo, načo išiel do politiky? Nech teda ide na rehabilitáciu a tam rieši svoje problémy s minulosťou,“ odkázal Baránek Kollárovi.

V prípade kritiky, ktorá sa na Kollára strhla pre jeho diplomovú prácu nejde podľa analytika o štvavú kampaň, za akú to označil predseda parlamentu, pretože on nie je členom vlády ale vládnej koalície. Baránek dodáva, že každý, kto ide do politiky, musí rátať s tým, že sa na neho bude vyťahovať jeho minulosť, a ak je neobhájiteľná, tak nemá v politike čo robiť.

Medzi ľudí, ktorých odchod z funkcie by bolo možné žiadať podobne ako v prípade Danka a Kollára, by sa dal podľa Baránka zaradiť aj Igor Matovič. Aj premiér mal totiž v minulosti aféru, pri ktorej panovali podozrenia, že svoju diplomovú prácu si nechal napísať. Matovič tvrdí, že prácu z jeho ručne písaných poznámok iba prepísala do počítača sestra jeho najlepšieho kamaráta na spoločnej dovolenke.

Hra známa ako „Naši ľudia“

„Predvádzajú nám číry zhmotnený oportunizmus. Títo politici takto strácajú chrbtovú kosť a tým aj dôveru,“ konštatuje Baránek. Súhlasí pritom s výzvou prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá naznačila, že Kollár by mal odstúpiť, ak nechce, aby bola táto vláda rovnaká ako predchádzajúca.

Za dôvod, pre ktorý Matovič rázne nevyzval Kollára na odchod z funkcie, považuje Baránek fakt, že bez hnutia Sme rodina by vládna koalícia nemala v parlamente ústavnú väčšinu. „Ale ani to neospravedlňuje Matovičov oportunizmus. Vrátil nám starú známu hru, ktorú sám kritizoval, a volá sa ‚Naši ľudia‘,“ tvrdí analytik.

Kollár si podľa Baránka kreslo šéfa NR SR udrží, pokiaľ sa na tom zhodne koalícia alebo samotný premiér Matovič, ale zaznieť by vraj mali veľmi jasné stanoviská ďalších koaličných partnerov a situácia by sa mala napraviť.

„Kollár nie je jediný zo Sme rodina, kto by mohol byť predsedom parlamentu. Určite tam majú ľudí s menej pochybnou minulosťou, ktorí vyštudovali normálne a tú funkciu by zvládli. Jednoznačne by sa mali dohodnúť na jeho výmene,“ myslí si Baránek.

V závere rozhovoru dodáva, že by takýto krok očakával zo strany koalície, ktorá sa po voľbách prezentovala ako protikorupčná. „Nemôžu predsa kryť chrapúnstvo s tým, že idú bojovať proti inému chrapúnstvu. Takto to nefunguje,“ uzatvára analytik.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

79

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...