Zoberú nám sídlo európskej agentúry? Ministerstvo reaguje na Nicholsonovú

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Údajný návrh právneho výboru EP, ktorý navrhuje predsedovi europarlamentu žalobou napadnúť rozhodnutie všetkých členských štátov EÚ o určení sídla ELA v Bratislave, nie je podľa ministerstva práce opodstatnený. Rezort taktiež informuje, že procesy smerujúce k začiatku činnosti agentúry napredujú podľa plánu.

Snahy spochybniť právo Slovenska na sídlo Európskeho orgánu práce (ELA) v Bratislave eviduje aj Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR), avšak považuje ich za neopodstatnené. Rezort sa zároveň podľa vyjadrení pre agentúru SITA neobáva, že by agentúra nemala sídliť v našom hlavnom meste. „Aj MPSVR v ostatných dňoch získalo neoficiálnou cestou túto prekvapujúcu informáciu. Zastávame názor, že údajný návrh právneho výboru EP, ktorý navrhuje predsedovi EP žalobou napadnúť rozhodnutie všetkých členských štátov EÚ o určení sídla ELA v Bratislave, nie je opodstatnený a neobstojí v právnej rovine. Preto sa na základe reálneho hodnotenia situácie ani neobávame, že by agentúra nemala sídliť v Bratislave,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ tlačového a komunikačného odboru rezortu Michal Stuška.

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že výber sídla sa uskutočnil od začiatku výhradne na základe práva EÚ, pričom samotný Európsky parlament (EP) je jeho spolutvorcom a inak to nebolo ani v prípade legislatívy zakladajúcej agentúru ELA. „Určenie sídla agentúry EÚ podľa pravidiel vždy musí prebehnúť podľa politického rozhodnutia, na ktoré je potrebná vzájomná dohoda zástupcov vlád členských štátov. Ako je známe, v júni absolútna väčšina vlád členských štátov zahlasovala jednoznačne práve za našu Bratislavu,“ dodal Stuška.

Rezort práce zároveň verí, že situácia sa aj oficiálne na pôde hlavných európskych inštitúcii rýchlo vyrieši a už nič nespochybní víťazstvo kandidatúry Slovenska. „Procesy smerujúce k začiatku činnosti tejto, aj obsahovo dôležitej novej európskej inštitúcie, napredujú podľa plánu. Už 16. októbra sa uskutoční v Bruseli prvé slávnostné zasadnutie správnej rady ELA, na ktoré bol pozvaný aj predseda vlády SR Peter Pellegrini a minister Ján Richter,” avizuje ministerstvo práce.

O spochybňovaní práva Slovenska na sídlo ELA výborom pre právne veci EP informovala v piatok slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. „Veľkí európski hráči plánujú spochybniť nárok Slovenska na významnú európsku agentúru. Európsky Výbor pre právne veci (JURI) schválil v stredu za zatvorenými dverami CONFIDENTIAL – TAJNÉ stanovisko, ktorým chcú spochybniť, či má Rada EÚ právo vyberať sídla európskych agentúr. Celý proces je navyše absurdný a netransparentný,“ upozornila europoslankyňa a predsedníčka Výboru pre zamestnanosť Ďuriš Nicholsonová.

Ako pokračovala, Európska agentúra práce by pritom mala svoju činnosť v Bratislave naštartovať už v priebehu tohto roku. „Rozpočet má mať zhruba 51 miliónov eur a zamestnávať až 144 zamestnancov. Pre Slovensko to bola výhra a veľká prestíž a má to byť naša jediná agentúra, na rozdiel od krajín, ktoré ich hostia hneď niekoľko,“ dodala.

Rada ministrov pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti 13. júna 2019 odhlasovala, že ELA bude sídliť v Bratislave. Hlavné mesto Slovenska tak zvíťazilo nad cyperskou Nikóziou, bulharskou Sofiou a lotyšskou Rigou, ktoré sa taktiež uchádzali o sídlo ELA. Sídliť má v budove na Landererovej 12 v centre Bratislavy. Pre zamestnancov agentúry vláda pripravuje asistenčnú službu, ktorá im pomôže s vybavovaním rôznych úradných záležitostí.

Minister práce Ján Richter pritom pri potvrdzovaní kandidatúry Bratislavy skonštatoval, že zavážiť pri rozhodovaní o umiestnení ELA by mohol aj fakt, že Slovensko je poslednou krajinou z veľkej vlny rozširovania únie v roku 2004, ktorá je zároveň členom eurozóny aj schengenu, bez európskej agentúry či inštitúcie na svojom území.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...