Chmelár: Z podceňovaného šaša, technológ moci, médiá pomohli Matovičovi vyhrať mocenský boj nad Kollárom

Boris Kollár a Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Podľa analytika, vysokoškolského pedagóga a zakladateľa hnutia Socialisti.sk Eduarda Chmelára médiá pomohli premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) vyhrať mocenský boj nad predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina). Chmelár o tom píše v reakcii na dianie okolo Kollárovej diplomovej práce, ktorá je síce podľa viacerých kritikov plagiátom, ale Matovič ho napriek tomu nevyzval, aby odstúpil z postu šéfa NR SR.

V úvode pomerne rozsiahleho komentára analytik uvádza, že najhorším zločinom v politike je vziať ľuďom nádej a to sa vraj stalo na Slovensku počas úvodných mesiacov vládnutia nového kabinetu. „Tragédia Matovičovej garnitúry spočíva práve v tom, že po sto dňoch vzala tým, ktorí verili, že budú iní ako ostatní, poslednú istotu, ktorá je tvorivou silou každej potrebnej zmeny,“ myslí si Chmelár.

Analytik poukazuje aj na reakcie mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko a Spolu, ktoré sa vďaka spojeniu do volebnej koalície tesne nedostali do NR SR. „Torzo bývalej koalície PS – Spolu sa dnes tvári nesmierne pohoršene, akoby nevedeli, čo sú Matovič a Kollár zač už pred voľbami a akoby s nimi nechceli vládnuť – keby sa, pravda, dostali do parlamentu. Preto ma to divadlo, ktoré sa odohráva pred našimi očami okolo Kollárovej diplomovky, necháva chladným,“ vysvetľuje Chmelár svoj postoj k aktuálnemu dianiu okolo Kollárovej diplomovky.

Celú vec pritom označuje za frašku, keďže Kollára sa pokúša zdiskreditovať Miroslav Beblavý. Ten by podľa Chmelára nikdy niečo také nevytiahol, keby bolo PS/Spolu vo vládnej koalícii, ktorej súčasťou je dnes Kollár.

Čaputovej problém z minulosti

Analytik pripomína, že aj samotná prezidentka Zuzana Čaputová mala v minulosti problém, keď ju v predvolebnej kampani Slovenská advokátska komora upozornila, že pri jej zápise do zoznamu advokátov bol porušený zákon, pretože neoznámila, že popri koncipientskej praxi vykonávala živnosť. Pred prvým kolom prezidentských volieb preto advokátsku činnosť pozastavila a pred druhým sa dala zo zoznamu advokátov vyškrtnúť.

„Zuzana Čaputová moralizujúco napomína vládnych politikov, aby dodržiavali také isté princípy, aké žiadali od svojich oponentov, ale ani ona to tak neurobila… Jej ľudia vrátane Miroslava Beblavého ju bránili absurdným a navlas rovnakým spôsobom, ako dnes bráni hnutie Sme rodina Borisa Kollára: že neporušila nijaký zákon, lebo v tom čase ešte neexistovala komisia, ktorá by jej to mohla dokázať,“ upozorňuje Chmelár.

Podľa zakladateľa hnutia Socialisti.sk sú politici s neoprávnene nadobudnutými titulmi ľahko vydierateľní a manipulovateľní.

Kollár na lopatkách vďaka médiám

„Kým médiá pomáhali niektorým politikom rozohrávať túto zástupnú hlúpu hru, umožnili Igorovi Matovičovi dostať dovtedy rovnocenného koaličného konkurenta na lopatky. Môžeme si len domyslieť, čo bolo výsledkom štvrtkovej dvojhodinovej ‚otvorenej debaty‘ s Borisom Kollárom, o ktorej premiér na facebooku napísal, že ‚nebola márna‘,“ píše Chmelár.

Keďže Kollár z postu šéfa parlamentu neodstúpil a za svoj čin sa fakticky ani neospravedlnil, výsledok mohol byť podľa analytika iba jediný: „odteraz Sme rodina (ktorej líder sa správal v posledných týždňoch až príliš premiérsky) zahlasuje za všetko, čo mu Matovič predloží a z podceňovaného „šaša“ vyrástol talentovaný technológ moci, ktorý chytil opraty vládnej koalície pevne do rúk“.

Riešenie veci, ktoré navrhol Igor Matovič, keď povedal, že treba nechať preveriť všetky tituly udelené na slovenských vysokých školách, považuje Chmelár za mimoriadne trápne. „Matovič sa vysmieva mechanizmom spoločenskej dôvery, ale hodiť riešenie na iných a zároveň neriešiť postavenie súčasného predsedu NR SR, je zbabelý a nepresvedčivý úhybný manéver, ktorý sa snaží nechať celú záležitosť potichu vyhniť,“ dodáva.

Riešiť však treba podľa Chmelára v tomto prípade obe veci. Nielen kontrolu záverečných prác ako takú, ale aj vyvodzovanie politickej zodpovednosti. Tá musí podľa analytika predchádzať trestnoprávnu zodpovednosť tak, ako morálka predchádza zákon.

„Zároveň je to absurdné vyvrcholenie slepej uličky súčasného vývoja, keď sa celá diskusia o neudržateľnom systéme redukuje na banálnu epizódu podvodníka v úlohe druhého najvyššieho ústavného činiteľa, ktorý by v normálnych časoch čistil štátnikom topánky. Necítite ten výsmech dejín? Tú pachuť predstierania činnosti ctihodných luhárov, ktorí nás vedú a najatých služobníčkov moci, ktorí tomu dodávajú pozlátko významnej zmeny? To by sa dnes Cicero čudoval, kto všetko je považovaný za štátnika,“ uzatvára Chmelár.

AKO MÉDIÁ POMOHLI MATOVIČOVI VYHRAŤ MOCENSKÝ ZÁPAS S KOLLÁROMSvojim fanúšikom, priateľom, študentom a vôbec…

Posted by Eduard Chmelár on Sunday, June 28, 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

40

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...